Projekty
Dofinansowanie bieżącej działalności CRR
PROGRAM – Zadanie mające na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego
PODMIOT FINANSUJĄCY – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
OKRES REALIZACJI – 01.01.2022-31.12.2022
OPIS PROJEKTU:
Celem projektu jest uzyskanie dotacji na bieżącą działalność Centralnej Rady Romów oraz utrzymanie biura w Radomiu. Działania CRR mają na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego. Mniejszość romska jest jedną z najbardziej dyskryminowanych mniejszości w Polsce. Tym samym jest stale narażona na wykluczenie na wielu płaszczyznach: od edukacyjnej, przez ekonomiczną, po społeczną. CRR próbuje to zmienić poprzez różnego rodzaju bieżące działania:
Uzyskane w ramach projektu środki finansowe stowarzyszenie wykorzysta na realizację działań bieżących. Należy do nich m.in. współpraca z lokalnym środowiskiem romskim, systematyczne wsparcie dla Romów z Radomia i okolic, organizacja spotkań informacyjnych i doradczych dla lokalnej społeczności romskiej, spotkania redakcyjne dotyczące wydawania kwartalnika romskiego RROM PO DROM a także udzielenie wsparcia dla uchodźców z Ukrainy pochodzenia Romskiego.
Kwartalnik Rrom po Drom - Czasopismo
PROGRAM – Czasopisma
PODMIOT FINANSUJĄCY – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ze środków pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz Gmina Miasta Radom
OKRES REALIZACJI – 01.01.2022-31.12.2022
OPIS PROJEKTU:
Celem i zakładanym rezultatem projektu jest ochrona oraz rozwój kultury Romów. Zmotywowanie przedstawicieli środowiska romskiego do czytania i pisania w języku romskim, do podejmowania aktywności kulturalnej przy jednoczesnym rozszerzeniu i zachowaniu słownictwa-zwłaszcza wśród młodszego pokolenia. Lektura czasopisma to również zwiększenie wiedzy o historii i kulturze Romów, ale także o współczesnej Polsce i świecie w odniesieniu do tej społeczności. Czasopismo będzie także przybliżać czytelnikom kulturę polską oraz przedstawiać informacje o wydarzeniach kulturalnych w Polsce i za granicą.
W ramach projektu zaplanowano wydawanie kwartalnika „RROM PO DROM”. Czasopismo „RROM PO DROM” jest najstarszym periodykiem romskim wydawanym w Polsce od 1992r. Czasopismo będzie zawierało treści w języku romskim i polskim, dotyczące szeroko rozumianej kultury i tradycji romskiej.
Strona Internetowa CRR
PROGRAM – Program Integracji Społecznej i Obywatelskiej Romów w Polsce Na Lata 2021-2030
PODMIOT FINANSUJĄCY – Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji
OKRES REALIZACJI – 01.03.2022-31.12.2022
OPIS PROJEKTU:
Celem i zakładanym rezultatem projektu jest utrzymane i obsługa strony internetowej stowarzyszenia. Strona Internetowa umożliwia bieżącą prezentację działań Centralnej Rady Romów, a tym samym niwelowanie krzywdzących stereotypów na temat Romów. Strona Internetowa w znacznym stopniu przyczynia się do promocji działań stowarzyszenia. Zostały na niej umieszczone aktualne oraz część archiwalnych publikacji wydawanych przez CRR oraz zaprzyjaźnione firmy i instytucje. Publikacje mają szeroki zakres: od poradników z zakresu poszukiwania pracy, przez czasopisma romskie, po różnego rodzaju broszury informacyjne.
Istnienie oraz bieżąca aktualizacja strony internetowej pozwoli na dotarcie z informacjami do szerszej grupy odbiorców. Zapewni także wyższy i skuteczniejszy poziom obsługi, zwłaszcza w czasach pandemicznych, w których przyszło nam żyć.
Krzyk Pamięci
PROGRAM – Program integracji społecznej i obywatelskiej Romów w Polsce na lata 2021-2030
PODMIOT FINANSUJĄCY – Ministerstwo Edukacji i Nauki
OKRES REALIZACJI – 01.03.2022-31.10.2022
OPIS PROJEKTU:
Celem projektu jest przekazanie szerszej grupie odbiorców informacji na temat Zagłady Romów w czasie II wojny światowej, oraz upamiętnienie ofiar i zachowanie w pamięci współczesnych i kolejnych pokoleń historii o zbrodniach wojennych popełnionych wobec Romów.
W ramach projektu zaplanowano druk albumu „Krzyk pamięci” w nakładzie 400 sztuk (zdjęcia wraz z opisem, oprawa twarda, papier kredowy) oraz organizację prapremiery wystawy „Krzyk Pamięci”. Opublikowany album zostanie nieodpłatnie przekazany społeczności romskiej, Asystentom Edukacji Romskiej, organizacjom romskim, pełnomocnikom ds. mniejszości, placówkom oświatowym w województwie mazowieckim oraz bibliotekom.