🗣️Dzielenie się wiedzą i wzajemna edukacja to jeden z narzędzi którym dysponujemy.
🔸We współpracy z Wysokim Komisarzem Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów oraz nasi partnerzy i współpracownicy ngos romskie współtworzą strategie udzielania pomocy uchodźcom pochodzenia romskiego .
🔸CRR i nasi eksperci zapewniamy wsparcie merytoryczne, uczymy postępowania pracownikom organów administracji w szczególnie złożonych sprawach uchodźczych;
🔸organizujemy kampanie informacyjne i edukacyjne, szkolenia dla takich instytucji jak: Straż Graniczna, pomoc społeczna, organizacje pozarządowe, stowarzyszenia , JST, MOPS, Urzędy Pracy
🔸Nasza obecna współpraca z UNHCR to warsztaty dla Funkcjonariuszy/ pracowników biura.
Pracownicy UNHCR uczestniczą w szkoleniach Komunikacji Międzykulturowej oraz otrzymują pakiet informacji o skutecznej współpracy ze społecznością romską .
Warsztaty mają założenie długo falowe 🤝
Karolina Kwiatkowska
@Karol Kwiatkowski
crr@vp. pl
www.romowie.pl
Organizowanie kursów i szkoleń - Karolina Kwiatkowska
🔸W dniu dzisiejszym odbyło się spotkanie Branżowej Komisji Dialogu Społecznego ds Cudzoziemców, na którym:
- omówiono wyniki konferencji „Wspólne planowanie dla Warszawy w obszarze migracja/integracja, oraz
- omówiono doświadczenia lokalnych ngo’s w zakresie współpracy z organizacjami międzynarodowymi i międzyrządowymi.
🔸Na spotkaniu także uzupełniono w drodze wyborów skład Prezydium Komisji, w skład którego weszła także przedstawicielka Centralnej Rady Romów w Polsce- @Marta Siemion-Tomczak🤝
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
www.romowie.pl
crr@vp.pl
IOM Polska rozdysponowała zimowe zestawy (zawierające ciepłą odzież i podstawowe artykuły żywnościowe) 116 osobom mieszkającym w schronisku Kidałowice na Podkarpaciu, wspierając społeczności romskie, które uciekły przed wojną na Ukrainie 🇺🇦, aby ogrzać się w tym sezonie. ❄️
🙏🏻 Auswärtiges Amt | Sekretariat Stanu ds. Migracji SEM, Szwajcaria | Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych
‼️Dzisiejsze spotkanie i Ocena Bezpieczeństwa była wspólnym przedsięwzięciem, we współpracy z Centrum Praw Kobiet, International Rescue Committee, Mudita, Sex Work Polska, Fundacją Faros Elipsas, CORE, PSAR, PRO-FIL, Topaz, The PSEA Network,
The MHPSS Task Force, Project Hope,
Centralną Radą Romów w Polsce, La Strada, UNICEF, IOM, The European Disability Forum i wieloma innymi.
🤗Spotkanie Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów z Fundacja "Nasz Wybór" / Фонд "Наш вибір" w Ukraińskim Domu w Warszawie poświęcone wzmocnieniu współpracy pomiędzy organizacjami oraz opracowaniu wspólnego stanowiska w sprawie działań rządowych dotyczących sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce.
👉Jesteśmy przekonani, że wspólne działania i opracowanie rekomendacji dla władz państwa ze strony organizacji bezpośrednio zaangażowanych w wielowymiarową pomoc dla uchodźców z Ukrainy przyczyni się do wprowadzenia rozwiązań korzystnie wpływających na sytuacje uchodźców.
Kluczowym elementem działań włączających jest edukacja. To ona wpływa na potencjał i przyszłe kompetencje społeczności, dając im perspektywy i zwiększając ich szanse na rynku pracy, ale również wpływa na rozwiązania systemowe. Ponadto działania edukacyjne i działania wspierające na polu edukacyjnym kształtują podejście kadry edukacyjnej jak i reszty uczniów w tym uczniów romskich , co ma realny wpływ na społeczeństwo.
🔸Ważne jest aby przez szkolenia antydyskryminacyjne oraz warsztaty edukacji międzykulturowej dla nauczycieli , pedagogów pokazać , przybliżyć , że Szkoła w Polsce jest coraz bardziej różnorodna.
🔸Tymczasem z przeprowadzonego monitoringu oraz wieloletniego doświadczenia Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów zauważa , a także sami nauczyciele że nadal im brakuje doświadczenia w wielokulturowym środowisku szkolnym.
🔸Często nie są świadomi zróżnicowanych potrzeb uczniów, w tym dzieci z niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi
Dlatego należy zadbać o odpowiednie programy kształcenia przyszłych pedagogów i nauczycieli
Seria miniatur dokumentalnych na kanale Viaplay
Losy uchodźców pokazane z Ukrainy Inaczej niż w serwisach informacyjnych, które prezentują tłum anonimowych uchodźców, tutaj przyglądamy się ludziom z bliska - ich życiu i historiom.
👉W odcinku 9 Centralna Rada Romów w Polsce wraz z wolontariuszami i ngos romskimi organizują wsparcie pomocowe dla uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego .
Dziękujemy za współpracę @zuzana solakiewicz i jej ekipie realizujący odcinek🤝
Reżyser KacperLisowski.
Krystyna Wałajtys
@Zuzana Solakiewicz
Pawel Delag
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
Fundacja Jaw Dikh
RSO Harangos
Intergacyjne Stowarzyszenie Sawore
Monika SzewczykCentrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
International Medical Corps
IOM - UN Migration
Dziś 27 luty Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych został ustanowiony 17 kwietnia 2010 r. przez 12 państw Bałtyckiego Forum Organizacji Pozarządowych. Pierwsze obchody odbyły się 27 lutego 2014 roku w Helsinkach. Każdego roku Światowy Dzień Organizacji Pozarządowych świętowany jest w 89 krajach.
Dzisiejsze ważne spotkanie Regionalnego Planu Działań na rok 2023 połączona z działaniami humanitarnymi na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Nowa perspektywa, więcej możliwości
🔸Partycypacja UNHCR, Rządu Polskiego Ambasadorów, NGOs krajowe i zagraniczne
Jednym z partnerów jest Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
🔸Podziękowania za dotychczasowe wsparcie agencjom IOM Poland, UNHCR Polska, International Medical Corps, współpracownikom ,wolontariuszom
‼️Podziękowania NGOs romskim i całej naszej koalicji🤝
Today's important meeting of the Regional Action Plan for 2023 combined with humanitarian activities for refugees from Ukraine.
New perspective, more possibilities
🔸Participation of UNHCR, the Polish Government of Ambassadors, domestic and foreign NGOs
One of the partners is the Central Roma Council in Poland Roma Advisory and Information Center
🔸Thanks for the previous support to agencies IOM Poland, UNHCR Polska, International Medical Corps, collaborators, volunteers
‼️Thanks to the Roma NGOs and our entire coalition🤝
🔸Spotkanie z Wojewodą Mazowieckim z panem Konstantym Radziwiłłem .
🔸Rozmowa w sprawie sytuacji uchodźców wojennych z Ukrainy pochodzenia romskiego. Celem spotkania była wzajemna wymiana informacji oraz dyskusja na temat możliwych sposobów efektywnego wsparcia.
Dziękujemy Zameer Anwar za współpracę i zaproszenie 🤝
Podziękowania wszystkim uczestnikom spotkania🤝
👉Centrum Studiów nad Romami i Stosunkami Kulturowymi (CRSCR)-Antar-Rashtriya Sahayog Parishad (ARSP) było gospodarzem XX Wirtualnego Wykładu
👉Wykład wygłosił Pan Karol Kwiatkowski -CRR, IRU, który opowiedział o stereotypach związanych z Romami opwiedział o najwaźniejszysz elementach kultury romskiej, a także rola mediów ,postrzeganiu i przedstawianiu Romów często w demoniczny sposób , a także umacniają stereotypowe obrazy
👉Szczegółowo zostały omówione zasady moralne i atrybuty kulturowe, w tym zasady czystości , hierarchię w rodzinie, szacunek dla starszych, kodeks zachowań publicznych i prywatnych itp.
👉Pan Kwiatkowski zwrócił również uwagę na historyczny związek Romów z Indiami .
„Ludzie są szansą”, w inspirujących filmach zostały pokazane osiągnięcia Romów. Romowie mogą wiele osiągnąć, mogą spełniać swoje marzenia, ale Romowie, jak każdy z nas, potrzebują możliwości, wsparcia, opieki a czasem na przekór, aby coś się stało.
👩 🎨 Romska artystka z Łotwy Ornella Rudevica opowiada o swojej drodze w sztuce - co ją inspiruje, co chce opowiedzieć i pokazać w swoich pracach. Artystka odzwierciedla swoją duszę, wewnętrzny świat i uczucia w swoich obrazach. Mówi, że bardzo zainspirował ją dziadek Karlis Rudevics, który jako pierwszy romski artysta i poeta otrzymał najwyższe odznaczenie Łotwy - Order Trzech Gwiazd.
🔸Artystka podkreśla, że obrazy są jej okazją do pokazania kultury, kolorów, sposobu życia.
🔸W roku Ornella Rudevica otrzymała uznanie Ministerstwa Kultury za promowanie Romów i jej wkład w kulturę łotewską. 🏅
🤍 Przesłanie Ornelli Rudevich: "Nie pozwólcie, by cień umysłu zakłócił uczucia i światło świata! "
#TautībaIrIespēja #RomiVieniNoMums
i️ Dla Waszej wygody - napisy dołączone są do tego filmu.
‼️Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) przyznał odszkodowanie w wysokości 20 000 euro każde sześciorga romskich dzieci, które były maltretowane w 2009 r., gdy funkcjonariusze na posterunku policji w Koszycach na Słowacji zmusili je do wzajemnego policzkowania, mają również prawo do odszkodowania za koszty wniesienia postępowania przeciwko policji. Serwer informacyjny Romea.cz został poinformowany o tym rozwoju przez Centrum Praw Obywatelskich i Człowieka (Poradňa pre občianske a ľudské práva), które zapewniało ofiarom zastępstwo prawne.
Zaproszenie Rzecznika Praw Obywatelskich Prof. Marcina Wiącka. Dzisiaj Eksperci, naukowcy,instytucje państwowe ,samorządowcy ,organizacje międzynarodowe, romskie ngos 🤝
Wspólne omówienie i praca nad strategią pomocy uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego. #rzecznikprawobywatelskich
🚨Niszczycielskie trzęsienia ziemi nawiedziły duże obszary południowo-wschodniej Turcji i północnej Syrii. Potwierdzono śmierć tysięcy osób, a liczba ta ma wzrosnąć. Doraźne zapasy UNHCR są już dystrybuowane do potrzebujących. Przekaż darowiznę teraz, aby zapewnić pomoc w nagłych wypadkach.
‼️Cieszymy się z kontynuacji projektu i współpracy z IOM ds. Migracji oraz ekspertami/ekspertkami i NGOs romskimi na rzecz Osób Uciekających przed wojną z Ukrainy pochodzenia romskiego.
Przed nami szereg działań i nowych narzędzi.
👥🤝KCHETANES KERAS BUTEDYR
👨💻Centralna Rada Romów w Polsce, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów dziękuje za dotychczasowe wsparcie międzynarodowym organizacjom pomocowym oraz szczególne podziękowania za współpracę Całemu Naszemu Zespołowi Ekspertów działających na rzecz społeczności romskiej i uchodźcom ukraińskim pochodzenia romskiego.👏
‼️Projekt wspiera w zakresie edukacyjnym:
👉organizowanie zajęć pozalekcyjnych, wycieczki edukacyjno- kulturalne dla dzieci i dorosłych
👉działania rzecznicze
👉wsparcie prawne
👉porady psychologiczne
🙋♀️Nasza grupa wsparcia to 30 osób, działających ze sobą jako nieformalna koalicja w różnych częściach Polski.
💪 To jest istotne , że Udało się nam , a Współpraca jest najważniejsza.
Razem wypracowaliśmy metodologię i narzędzia, które umożliwiają skuteczne działanie i pomoc uchodźcom ukraińskim pochodzenia romskiego i społeczności romskiej mieszkającej w Polsce.
‼️To co nas wyróżnia to
🔸️Eksperckość,
🔸️Doświadczenie,
🔸️Skuteczność
🔸️ Zaangażowanie.
👌Centralna Rada Romów w Polsce w ramach ogólnopolskiej działalności współpracuje z instytucjami państwowymi , agencjami krajowymi i zagranicznymi :
IOM ds Migracji
Fundacja Jaw Dikh
Rso Harangos
Intergacyjne Stowarzyszenie Sawore
Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
Foto artystyczne: Milan Kwiatkowski -MILO
‼️Cieszymy się z kontynuacji projektu i współpracy z IOM ds. Migracji oraz ekspertami/ekspertkami i NGOs romskimi na rzecz Osób Uciekających przed wojną z Ukrainy pochodzenia romskiego.
Przed nami szereg działań i nowych narzędzi.
👥🤝KCHETANES KERAS BUTEDYR
👨💻Centralna Rada Romów w Polsce, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów dziękuje za dotychczasowe wsparcie międzynarodowym organizacjom pomocowym oraz szczególne podziękowania za współpracę Całemu Naszemu Zespołowi Ekspertów działających na rzecz społeczności romskiej i uchodźcom ukraińskim pochodzenia romskiego.👏
‼️Projekt wspiera w zakresie edukacyjnym:
👉organizowanie zajęć pozalekcyjnych, wycieczki edukacyjno- kulturalne dla dzieci i dorosłych
👉działania rzecznicze
👉wsparcie prawne
👉porady psychologiczne
🙋♀️Nasza grupa wsparcia to 30 osób, działających ze sobą jako nieformalna koalicja w różnych częściach Polski.
💪 To jest istotne , że Udało się nam , a Współpraca jest najważniejsza.
Razem wypracowaliśmy metodologię i narzędzia, które umożliwiają skuteczne działanie i pomoc uchodźcom ukraińskim pochodzenia romskiego i społeczności romskiej mieszkającej w Polsce.
‼️To co nas wyróżnia to
🔸️Eksperckość,
🔸️Doświadczenie,
🔸️Skuteczność
🔸️ Zaangażowanie.
👌Centralna Rada Romów w Polsce w ramach ogólnopolskiej działalności współpracuje z instytucjami państwowymi , agencjami krajowymi i zagranicznymi :
IOM ds Migracji
Fundacja Jaw Dikh
Rso Harangos
Intergacyjne Stowarzyszenie Sawore
Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
Foto artystyczne: Milan Kwiatkowski -MILO
Nowa współpraca i kolejne projektowanie strategii na rzecz społeczności romskiej
🔸 Plan ten skupia się na siedmiu kluczowych obszarach:
🔸równouprawnieniu,włączeniu, udziale, kształceniu, zatrudnieniu, zdrowiu, i mieszkalnictwie.
🔸W odniesieniu do każdego obszaru zostały przedstawione i omówione przez organizacje pomocowe i przedstawicieli rządu szweckiego nowe cele i zalecenia dotyczące ich realizacji. Zarówno cele, jak i zalecenia posłużą za ważne narzędzia monitorowania poprawy i zagwarantowania, by UE czyniła większe postępy w zapewnianiu niezbędnego wsparcia, którego tak wielu Romów mieszkających w UE nadal potrzebuje.
Zamek królewski-Stockholm
Centralna Rada Romów w Polsce jest partnerem w działaniach na rzecz strategii i planu pracy podsektora GBV (2022/2023)
🔸Już wkrótce pojawi się raport m.in o bezpieczeństwie uchodźców ukraińskich ,a jednym z punktów , w którym CRR był konsultantem jest bezpieczeństwo osób uciekających przed wojną pochodzenia romskiego.
🔸Grupa Podsektora GBV jest częścią Sektora Ochrony, ale posiada techniczną autonomię w obszarze odpowiedzialności GBV. Strategia ta została opracowana zgodnie z Planem reagowania na sytuację uchodźców (RRP) dla sytuacji na Ukrainie (RRP) 2022, a podczas opracowywania tej strategii i powiązanego planu pracy konsultowano się z lokalnymi i organizacyjnymi członkami GBV SWG.
🔸Podsektorowa Grupa Robocza ds. Przemocy ze względu na Płeć (GBV SWG) jest organem koordynującym, którego celem jest wzmocnienie profilaktyki GBV, ograniczania ryzyka i reagowania na nią w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem miejsc kryzysowych. Działa na rzecz ułatwienia wielosektorowych, międzyagencyjnych działań i ma na celu zapewnienie spójnego, skoordynowanego i skutecznego podejścia do zapobiegania GBV, ograniczania ryzyka i reagowania poprzez mobilizację odpowiednich agencji rządowych,organizacje międzynarodowe, agencje ONZ, krajowe i międzynarodowe organizacje pozarządowe (NGO), sieci społeczeństwa obywatelskiego, krajowe organizacje kierowane przez uchodźców, organizacje kobiet uchodźczyń.
🤝
The Central Roma Council in Poland is a partner in activities for the strategy and work plan of the GBV subsector (2022/2023)
🔸 Soon there will be a report on the safety of Ukrainian refugees, and one of the points where the CRR was a consultant is the safety of people fleeing the war of Roma origin.
🔸The GBV Subsector Group is part of the Protection Sector, but has technical autonomy in the area of GBV responsibility. This strategy was developed in accordance with the Refugee Response Plan (RRP) for the Situation in Ukraine (RP) 2022, and local and organizational GBV SWG members were consulted during the development of this strategy and related work plan.
🔸Sub-sectoral Working Group on Gender-based violence (GBV SWG) is a coordinating body whose goal is to strengthen GBV prevention, risk mitigation and respond to it in Poland, with particular emphasis on crisis sites. It works to facilitate multi-sectoral, interagency activities and aims to provide a coherent, coordinated and effective approach to GBV prevention, risk mitigation and response by mobilizing relevant government agencies, international organizations, UN agencies, national and international NGOs (NGOs), civil society networks, national refugee-led organizations, women's refugee organizations.
‼️Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 1 listopada 2005 roku.
‼️Datę obchodów wyznaczono na 27 stycznia, czyli rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau w 1945 roku. Mają one na celu nie tylko uczczenie pamięci pomordowanych w czasie II wojny światowej przez nazistowskie Niemcy, ale i pokazanie wyraźnego sprzeciwu wobec nieuznawania Holokaustu jako wydarzenia historycznego.
24 stycznia 2023 r. w Biurze RPO odbyło się spotkanie rzecznika praw obywatelskich Marcina Wiącka z koordynatorkami i koordynatorami Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. W spotkaniu, które miało formułę hybrydową, uczestniczyli również zastępca RPO Wojciech Brzozowski, pełnomocniczka Rzecznika do spraw wdrażania Konwencji o prawach osób z niepełnosprawnościami Monika Wiszyńska-Rakowska.
🔸Centralna Rada Romów w Polsce jest partnerem Inicjatywy „Nasz Rzecznik” .
🔸To nieformalna grupa organizacji i inicjatyw społecznych wspierająca niezależność instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich.
🔸Od stycznia 2022 r. pod kierunkiem OFOP realizuje projekt stałej współpracy z Biurem RPO, w ramach której zespoły robocze z różnych obszarów praw obywatelskich, złożone z przedstawicielek i przedstawicieli organizacji i ruchów społecznych, wspierają Biuro w identyfikowaniu najpilniejszych problemów i potrzeb oraz proponują rozwiązania.
📄Autorki raportu:
Marta Gumkowska, Beata Charycka, Julia Bednarek – Badania Klon/Jawor
dr hab. Galia Chimiak, prof. Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
👉autorkom udało się porozmawiać z 25 organizacjami i inicjatywami rzeczniczymi, a zebrane dane prezentują w raporcie “Efekt mrożący. O kondycji rzecznictwa organizacji pozarządowych”. W raporcie opisane są zidentyfikowane zmiany i bariery, których doświadczają organizacje rzecznicze w Polsce.
👉Centralna Rada Romów w Polsce też brała udział w rozmowach i badaniu poziomu samrorzecznictwa w organizacjach . Dziękujemy za współpracę.🤝
👌Fantastycznie spędzony czas
👩💻Cieszę się , że mogłam podzielić się swoim biznesowym doświadczeniem🤝
Dziękuję za zaproszenie Karolinie i Uli -American Corner
👥Spotkanie networkingowe uczestniczek II edycji programu Akademii Przedsiębiorczych Kobiet #AWEinPoland
👩🎓Jako Absolwentka ubiegłorocznej, I edycji programu AWE: podzieliłam się swoimi doświadczeniami i cennymi radami odnośnie prowadzenia własnej działalności.
👉Jak stworzyć zespół, aby był efektywny i skutecznie dążył do wyznaczonych celów?
👉Co jest ważne w budowaniu zespołu pracowników?
👉Jak zadbać dobrą komunikację w zespole?
Dziękujemy w im. Centralnej Rady Romów w Polsce Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów za dzisiejsze spotkanie z Panem Olą Henrikson, IOM – Dyrektorem Regionalnym ONZ ds. Migracji UE oraz Szef Misji IOM w Polsce a.i. Valon Halimi.
W świetle odpowiedzi #Ukraina:
👉 omówiono z Wiceprezesem Centralnej Rady Romów Panem Karolem Kwiatkowskim. Potwierdzono zaangażowanie IOM we wspieranie szczególnie narażonych migrantów i uchodźców ze społeczności romskiej, którzy borykają się z problemami związanymi z ochroną.
👉 Wspólna deklaracja intencji IOM i EBRD została omówiona z Dyrektorem i Szefem Regionalnym na Europę Środkową, Panią Elisabettą Falcetti. Deklaracja powinna umożliwiać podejmowanie wyzwań związanych z migracją przez pryzmat włączenia finansowego i szans na zatrudnienie
🎉Bićhavas sarenge but baht, zor. Dedeł Devel sarenge familienge/semencenge but sastipen.
Dejavas khetane🎆
✨Rok 2022 to czas wielkich wyzwań , ale także skutecznych działań.
Mobilizacji społecznej , niesienia pomocy.
To nie jest podsumowanie ani rozliczanie , to kolejna dawka energii na kontynuacje i tworzenie nowych projektów w Nowym Roku 2023
Podziękowania dla wszystkich za współpracę🤝
Składamy Najlepsze Życzenia na Rok 2023🍾🎊
🎉2022 is a time of great challenges, but also effective actions.
Social mobilization, help.
This is not a summary or settlement, it is another dose of energy to continue and create new projects in the New Year 2023
Thanks to everyone for their cooperation
We wish you the best for 2023🍾🎊
🎉Bićhavas sarenge but baht, zor. Dedeł Devel sarenge familienge/semencenge but sastipen.
Dejavas khetane🎆
✨Rok 2022 to czas wielkich wyzwań , ale także skutecznych działań.
Mobilizacji społecznej , niesienia pomocy.
To nie jest podsumowanie ani rozliczanie , to kolejna dawka energii na kontynuacje i tworzenie nowych projektów w Nowym Roku 2023
Podziękowania dla wszystkich za współpracę🤝
Składamy Najlepsze Życzenia na Rok 2023🍾🎊
🎉2022 is a time of great challenges, but also effective actions.
Social mobilization, help.
This is not a summary or settlement, it is another dose of energy to continue and create new projects in the New Year 2023
Thanks to everyone for their cooperation
We wish you the best for 2023🍾🎊
Przedświąteczne Spotkanie Zespołu Praw Uchodźców/czyń
▪️Brak informacji na temat przepisów, które obowiązywać będą osoby uchodźcze z Ukrainy po nowym roku powoduje wśród nich niepokój i poczucie zagrożenia.
▪️Osoby z Ukrainy masowo tracą status UKR, co uniemożliwia dostęp uchodźców/czyń do wsparcia i wywołuje chaos. Konieczne są jasne wytyczne dla urzędów i straży granicznej.
▪️Rząd pracuje nad nowelizacją specustawy, która wprowadzi szereg niekorzystnych dla osób uchodźczych przepisów.
Spotkanie 14 grudnia, tłumaczone na język ukraiński przez Bogdanę Kosmynę, rozpoczęło się od przypomnienia święta aktywistów i aktywistek praw człowieka – wydarzenia „Godność, Równość, Solidarność”, które odbywało się w dniach 9 i 10 grudnia w warszawskim Kinie Muranów. Relacja z wydarzenia, które jako Inicjatywa współtworzyliśmy, na naszej stronie:
Kulminacyjnym punktem wydarzenia było przyznanie Nagrody Obywatelskiej im. Henryka Wujca dr Hannie Machińskiej, zdymisjonowanej 7 grudnia zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. Dr Machińska nazwała odbieraną nagrodę „prawnoczłowieczym Noblem”. Inicjatywa „Nasz Rzecznik” i wiele organizacji pozarządowych uważa decyzję RPO o odwołaniu Jej z dotychczas pełnionej funkcji za krzywdzącą i oburzającą. Nadal można podpisać list poparcia dla dr Hanny Machińskiej:
Zaledwie dwa dni po warszawskich obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka w łódzkiej Fabryce Aktywności Miejskiej odbyły się warsztaty dla osób uchodźczych i organizacji pomocowych „Jak zgłaszać sprawy do RPO i jak skutecznie pomagać.” Współprowadziły je koordynatorka Zespołu Praw Uchodźców/czyń Eliza Gaust, pani Olga Malachowska, która w Biurze RPO udziela porad osobom uchodźczym i Małgorzata Latecka. Spotkanie tłumaczyła Bogdana Kosmyna. Podsumowanie wydarzenie jest zamieszczone na stronie naszrzecznik.pl:
Podczas spotkania warsztatowego w Łodzi Małgorzata Latecka przedstawiła badanie Collegium Civitas pt. „NIECODZIENNOŚĆ. Doświadczenia NGO-sów i uczestników inicjatyw obywatelskich pomagających uchodźcom z Ukrainy w pierwszych miesiącach wojny”. Eliza Gaust zaprezentowała natomiast opracowanie dotyczące różnych form wsparcia osób uchodźczych, rekomendowanych przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik”. Opracowanie to zostało zainicjowane i przetłumaczone na język ukraiński przez członkinię naszego zespołu, Natalię Boyko (Platforma Talk to Loop). Dokument będzie na bieżąco uzupełniany.
Podczas warsztatów przedstawicielka łódzkiego oddziału Polskiego Związku Głuchych zwróciła się z apelem o pomoc przy aktywizacji zawodowej głuchych obywateli/lek Ukrainy przebywających w Polsce. Przekażemy tym osobom kontakt do Towarzystwa Tłumaczy i Wykładowców Języka Migowego „GEST”, którego przedstawiciele są członkami naszej Inicjatywy i prowadzą programy wsparcia osób G/głuchych.
Dalszą część spotkania zdominował temat chaosu informacyjnego związany z ponownym uzyskaniem statusu UKR dla uchodźców/czyń z Ukrainy. O problemie mówiła Olena Dekhtiar, doradczyni ds. obywatelskich z warszawskiego Centrum Praw Kobiet.
„Przy przekraczaniu granicy Polska-Ukraina-Polska Straż Graniczna traktuje uchodźców w różny sposób. Brak jest jasnych wytycznych. Urzędnicy samorządowi odsyłają uchodźców po informacje do Straży Granicznej, a ta z kolei… do urzędów gminy. Przykładowo: urzędnik radzi wyjechać matce z dziećmi na Ukrainę, a potem wrócić do Polski po to, żeby na granicy uzyskać pieczątkę w paszporcie. Kobiety tracą prawo do zasiłku „500+” i nie mogą uzyskać w tej kwestii wsparcia i informacji w ZUS. Długie czekanie na wizytę u lekarza dla dziecka kończy się po miesiącu brakiem uprawnień do bezpłatnego leczenia, bo w tym czasie tracą status. Inny przykry problem to odmawianie ponowienia statusu uchodźcom w związku z tym, że osoba ma w paszporcie wklejoną bezpłatną wizę kanadyjską, ale nie opuszczała Polski. Kolejna sprawa dotyczy osób, które jadą do Ukrainy na kilka dni i wracają. Po powrocie tracą status UKR, chociaż w Ustawie o pomocy z dn. 12.03.22 napisane jest, że traci się status, jeżeli wyjazd trwa powyżej miesiąca. To jest masowy problem i w mojej opinii na wielu płaszczyznach dochodzi do łamania praw człowieka” – uważa Olena Dekhtiar, która napisała w tej sprawie do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Ponadto zgłosiła jeszcze problem praw jazdy ukraińskich kierowców, którzy do końca roku nie musieli rejestrować w polskich urzędach swoich samochodów i do chwili obecnej nie wiadomo, co będzie działo się po nowym roku w tej kwestii. Jak zwykle pojawiają się sprzeczne informacje.
Kolejny problem to uzyskanie statusu uchodźcy dla osób przebywających w Polsce, ale pozostających na samozatrudnieniu. Widać wyraźnie, że państwo nie przygotowało na czas przepisów wykonawczych, które porządkowałyby procedurę wobec osób przybyłych do Polski przed 24 lutego. Sytuacja budzi duży niepokój i dyskomfort.
Karolina Kwiatkowska z Centralnej Rady Romów poinformowała, że jej organizacja bierze udział w pracach Sector Protection UNHCR. W trakcie spotkań przedstawiciele strony rządowej sygnalizują, że nastąpi nowelizacja specustawy. Nad zmianami pracuje komisja, która jednak do końca grudnia nie udziela na ten temat konkretnych informacji. Tymczasem organizacje pomocowe już zapowiadają składanie protestów na niekorzystne z punktu widzenia uchodźców zmiany. Tym bardziej, że rząd nie przeprowadził konsultacji publicznych do specustawy. Projekt nowelizacji oraz propozycje zmian na stronie: https://bit.ly/3zAAhpx
Rząd proponuje, aby uchodźcy z Ukrainy (z wyjątkami) po 120 dniach od przyjazdu do Polski partycypowali w kosztach utrzymania w ramach zakwaterowania zbiorowego. Proponowany zapis jest całkowicie sprzeczny z europejskimi przepisami o ochronie czasowej i po prostu niemożliwy do zrealizowania w przypadku niektórych osób.
Projekt uchyla przepisy o możliwości złożenia wniosku o pobyt czasowy po 9 miesiącach od przyjazdu do Polski. Jednocześnie według innych przepisów obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną nie mogą ubiegać się o żaden inny pobyt czasowy. Tymczasem przez ostatnie 7 miesięcy żyli w przekonaniu, że będą mieli możliwość dalszego zalegalizowania pobytu.
Zupełnie niespodziewanie projekt przewiduje uchylenie przepisów tzw. tarczy anty-COVIDowej, które przedłużały terminy na złożenie wniosków pobytowych w trybie ustawy o cudzoziemcach, a tym samym ważność dokumentów pobytowych oraz termin na opuszczenie Polski lub dobrowolny powrót. Cudzoziemcy i cudzoziemki od początku pandemii byli informowani, że o ile przebywali w Polsce legalnie w dniu wybuchu pandemii, są „bezpieczni” aż do odwołania stanu epidemii. Obecnie proponuje się po cichu usunąć te przepisy.
Podczas listopadowego spotkania podjęliśmy decyzję o przygotowaniu listu do samorządów w sprawie obsługi uchodźców/uchodźczyń. Zaproponowaliśmy, by list – skierowany również do Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich – zawierał propozycję przeprowadzenia skoordynowanych szkoleń na temat zachowań i kompetencji urzędników wobec obsługiwanych cudzoziemców. Projekt listu przygotowała Małgorzata Latecka. Zaproponowałyśmy kilka poprawek i uzupełnień do przedstawionej treści. Postaramy się, by do kolejnego spotkania treść listu była gotowa; ustalimy też listę adresatów.
Kolejne spotkanie Zespołu Praw Uchodźców i Uchodźczyń zaplanowaliśmy na 18 stycznia, godz. 17.30-19:00.
Agnieszka LUCZAK ,Anna Duniewicz
Ważne:
Zgłaszajmy i zachęcajmy osoby i organizacje do zgłaszania wniosków/skarg indywidualnych/postulatów do Biura RPO w formularzu:
Dziękujemy wszystkim za współpracę i wspólne działania na rzecz społeczności romskiej 🤝👏
🔸️W ostatnim czasie tak wiele się dzieje .
Nasi eksperci/asystenci pomocowi działają w terenie i udzielają pomocy uchodźcom ukraińskim pochodzenia romskiego, społeczności romskiej w Polsce , są konsultantami dla samorządów i organizacji pomocowych , organizacji międzynarodowych.
🔸️Razem twórzymy koalicję tworzącą dialog międzykulturowy. 👌
Fundacja Jaw Dikh
Intergacyjne Stowarzyszenie Sawore
RSO Harangos
Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
IOM ds Migracji
International Medical Corps
Nasze kolejne działanie tym razem na wydziale IPSiR Uniwersytet Warszawski -"Studia Asystentura międzykulturowa"-Dziękujemy za zaproszenie 🤝👏
W miniony weekend odbył się zjazd studiów podyplomowych "Asystentura międzykulturowa w szkole"! Hasłem przewodnim zjazdu była ponownie "Międzykulturowość".
Tym razem uczestniczki i uczestnicy uczyli się o tym, jak wspierać edukację i integrację międzykulturową w klasie i w szkole oraz jak pracować z dziećmi pochodzenia wietnamskiego. Poznali także najważniejsze zagadnienia psychologii rozwojowej dzieci i młodzieży oraz wzięli udział w dyskusji panelowej dotyczącej współpracy asystentek i asystentów ze społecznością szkolną i lokalną.
Zaproszenie do dyskusji jako panelistki i panelista, przyjęły osoby reprezentujące różne instytucje i organizacje zajmujące się edukacją, w tym edukacją dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji:
👉Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dzielnicy Warszawa-Ochota - pan Krzysztof Grochowski,
👉dyrektorka szkoły podstawowej nr 260, od wielu lat przyjmującej dzieci z doświadczeniem migracji oraz współpracującej z asystentkami międzykulturowymi - pani Agnieszka Dymińska, 👉Działaczka i liderka , asystentka edukacji romskiej związana z Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów- @ Karolina Kwiatkowska , a także założycielka i prezeska Polskie Forum Migracyjne - Agnieszka Kosowicz.
👉 W tym różnorodnym wielogłosie dzielili się swoją wiedzą, doświadczeniami i dobrymi praktykami dotyczącymi pracy asystentek i asystentów, a pytaniom i komentarzom nie było końca... :)
Studia "Asystentura międzykulturowa w szkole" realizowane w IPSiR UW wspiera merytorycznie i organizacyjnie Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) oraz Koalicja na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich dzięki finansowaniu NRC - Norwegian Refugee Council.
Centralna Rada Romów w Polsce z wielkim zaskoczeniem przyjeła wiadomość o odwołaniu pani Dr Hanny Machińskiej ze stanowiska zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich .
Chcielibyśmy podziękować pani Dr Hannie Machińskiej za wsparcie, działania na rzecz społeczności romskiej w Polsce , a także za udzieloną pomoc i wzmacnianie dialogu min. dla uchodzców ukraińskich pochodzenia romskiego .
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów - Marta Siemion-Tomczak bierze udział w Share SIRA Spotkanie Krajowe
👉 „Wzmacnianie i Rozwijanie Integracji Społecznej Osób z doświadczeniem migracji poza Głównymi Ośrodkami Miejskimi oraz na Terenach Wiejskich”- Organizowane przez naszego partnera IOM.
👉Jak tworzyć inkluzywne społeczności w mniejszych miastach. Ciekawe rozwiązania na przyszłość i narzędzia istniejące do zwiększenia możliwości włączania migrantów w lokalne społeczności.
Zdj. Marta Siemion-Tomczyk
Central Council of the Roma in Poland Counseling and Information Center for the Roma - Marta Siemion-Tomczyk participates in Share SIRA National Meeting
👉 "Strengthening and developing social integration of people with migration experience outside the main urban centers and in rural areas" - Organized by our partner IOM.
👉How to create inclusive communities in smaller cities. Interesting solutions for the future and existing tools to increase the possibility of integrating migrants into local communities.
photo Marta Siemion-Tomczak
📢‼️Przypominamy o trwających targach pracy dla Uchodźców Ukraińskich.
Hotel Mariott ul Al.Jerozlimskie.65/79
Z Hali Ptak w Nadarzynie co godzinę jeździ autobus do hotelu Mariott do godziny 18.00
Kolejne spotkania w Krakowie.
Wszystkie informacje poście UNHCR Polska
📢‼️Aven bahtale adadywes sy Targi pale bucia manuszenge Ukrainatyr save naszen marybnatyr.
Dykhiben sy ando Hotel Mariott -Warszawa
ul Al.Jerozlimskie.65/79
Nadarzynatyr -Hala Ptak tradeł buso so śtonda ,sawo ligireł manusien ke hotelo ke 18.00
‼️📢Нагадаємо, що тривають ярмарки вакансій для українських біженців.
Готель Mariott ul.Jerozlimskie 65/79
Від Hala Ptak у Надажині до 18.00 щогодини ходить автобус до готелю Mariott.
‼️📢We remind you about the ongoing job fair for Ukrainian Refugees.
Hotel Mariott ul.Jerozlimskie 65/79
From Hala Ptak in Nadarzyn there is a bus every hour to the Mariott hotel until 18.00
World Roma Festival -Riga 2022
Zachęcamy do obejrzenia fantastycznego konertu który odbył się 01.12.2022 w Rydze -Łotwa.
Super artyści z różnych krajów💃🕺
Romano Festivalo ande Ryga-Latvia 01.12.2022.
Sys bare artisty Romane save avne bute themendyr.👏
World Roma Festival -Riga 2022
Zachęcamy do obejrzenia fantastycznego konertu który odbył się 01.12.2022 w Rydze -Łotwa.
Super artyści z różnych krajów💃🕺
Romano Festivalo ande Ryga-Latvia 01.12.2022.
Sys bare artisty Romane save avne bute themendyr.👏
Zakończyliśmy wybory na prezydenta International Romani Union oraz Parlament IRU
w Rydze 30-01.2022
Gratulacje
International Romani Union
Prezydent-Normunds Rudevics -Latvia
Viceprezydent-Santino Spinelli-Italia
Viceprezydent- Karol Kwiatkowski-Polska
Przewodniczący Parlamentu IRU
Stahiro Stanislaw Stankiewicz -Polska
Viceprzewodnicząca Parlamentu
Suzana Krcmar-Chorwacja
Wielkie gratulacje wszystkim 🤝
Gratulacji amare mauszenke, pralenge save
sy dre International Romani Union 👏
Gratulacji amare Bordoske
International Romani Union
Prezydent-Normunds Rudevics -Latvia
Viceprezydent-Santino Spinelli-Italia
Viceprezydent- Karol Kwiatkowski-Polska
Przewodniczący Parlamentu IRU
Stahiro Stanislaw Stankiewicz -Polska
Viceprzewodnicząca Parlamentu
Suzana Krcmar-Chorwacja
We have completed the elections for the President of the International Romani Union and the IRU Parliament
in Riga 30-01.2022
Congratulations
International Romani Union
President-Normunds Rudevics-Latvia
Vice President-Santino Spinelli-Italia
Vice President - Karol Kwiatkowski-Poland
President of the IRU Parliament
Stahiro Stanislaw Stankiewicz -Poland
Vice-President of Parliament
Suzana Krcmar-Croatia
Big congratulations to everyone🤝
Amare Certifikaty pal jamary laćhi khetani buty .👌
👏Parykirav sare partnerenge , Romenge ando Lumia ando Polska
👏Dzisiaj otrzymaliśmy podziękowania za długoletnią pracę na rzecz społeczności romskiej, a także za utworzenie grupy wsparcia dla Romów z Ukrainy, za wspólną pracę koalicyjną organizacji romskich w Polsce.
Amare Certifikaty pal jamary laćhi khetani buty .👌
👏Parykirav sare partnerenge , Romenge ando Lumia ando Polska
👏Dzisiaj otrzymaliśmy podziękowania za długoletnią pracę na rzecz społeczności romskiej, a także za utworzenie grupy wsparcia dla Romów z Ukrainy, za wspólną pracę koalicyjną organizacji romskich w Polsce.
Study Visit-Council of Europe .
Dyskusje na temat wspólnch projektów.
Dzielimy się rekomendacjami jak skutecznie działać i pomagać społeczności romskiej👏🤝
Study Visit-Council of Europe.
Discussions about joint projects.
We share recommendations on how to act effectively and help the Roma community🤝
🤗A my wciąż działamy
👥🤝KCHETANES KERAS BUTEDYR
👨💻Centralna Rada Romów w Polsce, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów dziękuje za dotychczasowe wsparcie międzynarodowym organizacjom pomocowym oraz szczególne podziękowania za współpracę Całemu Naszemu Zespołowi Ekspertów działających na rzecz społeczności romskiej i uchodźcom ukraińskim pochodzenia romskiego.👏
‼️Chcielibyśmy przybliżyć wszystkim, chociaż część grupy konsultacyjno- pomocowo- monitorującej sytuację uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego w Polsce.
🙋♀️Nasza grupa wsparcia to 30 osób, działających ze sobą jako nieformalna koalicja w różnych częściach Polski.
💪 To jest istotne , że Udało się nam , a Współpraca jest najważniejsza.
Razem wypracowaliśmy metodologię i narzędzia, które umożliwiają skuteczne działanie i pomoc uchodźcom ukraińskim pochodzenia romskiego i społeczności romskiej mieszkającej w Polsce.
‼️To co nas wyróżnia to
🔸️Eksperckość,
🔸️Doświadczenie,
🔸️Skuteczność
🔸️ Zaangażowanie.
👥Wielu z nas działa w różnych romskich organizacjach i realizujemy się jako
🔹️Liderzy/liderki
🔹️Ekspertki/Eksperci
🔹️Badaczki/Badacze naukowi
🔹️Działamy rzeczniczo
🔹️Jesteśmy Konsultantkami/Konsultantami dla administracji państwowej, samorządów, org. międzynarodowych i lokalnych.
🔹️Działamy na rzecz integracji, dialogu międzykulturowego, kształtowania postaw otwartości wobec mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.
🔹️Szczególnie kładziemy nacisk na przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu, zjawisku romofobii i dyskryminacji.
👉 Od pierwszych dni wybuchu wojny na Ukrainie, organizacje romskie działające rzeczniczo i monitorująco, włączyły się w pomoc uchodźcom/uchodźczyniom z Ukrainy w tym osobom pochodzenia romskiego.
👉Szacuje się według różnych źródeł , że od pierwszych dni wojny przekroczyło granicę w Polsce, około 100 tysięcy Romów.
👉 Naszej grupie udało się pomóc 2500,00 tysiącom uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego .
Te liczby są bardzo płynne ,ponieważ sytuacja jest bardzo dynamiczna .
👉Obecny czas jest dla nas wszystkich wyzwaniem , dlatego wspólne działanie oraz partnerstwo jest najlepszym rozwiązaniem.
Organizujemy pomoc humanitarną , miejsca zakwaterowania na terenie Polski pomagamy w wypełnianiu dokumentów urzędowych, tłumaczeń językowych .
👉🤝Tworzymy koalicję i współpracujemy z organizacjami międzynarodowymi, a także jesteśmy konsultantami/konsultantkami dla organizacji międzynarodowych i organizacjami ukraińskimi
📢‼️Centralna Rada Romów w Polsce przy współpracy z partnerami stworzyła wstępny raport o sytuacji, problematyce uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego, o udzielonym wsparciu oraz danych liczbowych. Ostateczny raport zostanie przedstawiony na początku stycznia. Obecnie monitorujemy sytuację migracji społeczności romskiej z Ukrainy do Polski i analizujemy jak zima wpłynie na wzrost przemieszczania się uchodźców do Polski i innych państw.
👌Centralna Rada Romów w Polsce w ramach ogólnopolskiej działalności współpracuje z instytucjami państwowymi, agencjami krajowymi i zagranicznymi oraz organizacjami romskimi:
Fundacja Jaw Dikh
Rso Harangos
Intergacyjne Stowarzyszenie Sawore
Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
Foto artystyczne: Milan Kwiatkowski -MILO
🤗And we're still operating
👨💻The Central Roma Council in Poland, the Roma Advisory and Information Center would like to thank you for your support so far to international aid organizations and special thanks to our entire Team of Experts working for the Roma community and Ukrainian refugees of Roma origin.👏
‼️We would like to bring everyone closer, at least part of the consulting and aid group monitoring the situation of Ukrainian refugees of Roma origin in Poland.
🙋 Our support group consists of 30 people, working together as an informal coalition in different parts of Poland.
💪 It is important that we made it and cooperation is the most important thing.
Together, we have developed a methodology and tools that enable effective action and assistance to Ukrainian refugees of Roma origin and the Roma community living in Poland.
‼️What distinguishes us is
🔸️ Expertise,
🔸️Experience,
🔸️ Effectiveness
🔸️ Commitment.
👥 Many of us work in various Roma organizations and we realize ourselves as
🔹️ Leaders / leaders
🔹️ Experts / Experts
🔹️ Researchers / Scientific researchers
🔹️ We act in favor
🔹️ We are Consultants / Consultants for the state administration, local governments, org. international and local.
🔹️ We work for integration, intercultural dialogue, shaping attitudes of openness towards national, ethnic and religious minorities.
🔹️ We place particular emphasis on counteracting social exclusion, the phenomenon of Romophobia and discrimination.
👉From the first days of the outbreak of the war in Ukraine, Roma organizations acting in favor and monitoring, joined in helping refugees / refugees from Ukraine, including people of Roma origin.
👉 It is estimated according to various sources that from the first days of the war, about 100,000 Roma crossed the border in Poland.
👉 Our group managed to help 2500,00 Ukrainian refugees of Roma origin.
These numbers are very fluid because the situation is very dynamic.
👉 The current time is a challenge for all of us, so joint action and partnership is the best solution.
We organize humanitarian aid, accommodation in Poland, we help in filling out official documents, and language translations.
👉 We create a coalition and cooperate with international organizations, and we are also consultants for international organizations.
📢 ‼️Central Roma Council in Poland, in cooperation with partners, created a preliminary report on the situation, the problems of Ukrainian refugees of Roma origin, about the support provided and numerical data. The final report will be presented in early January. We are currently monitoring the migration of the Roma community from Ukraine to Poland and analyzing how winter will affect the increase in the movement of refugees to Poland and other countries.
👌 The Central Roma Council in Poland, as part of its nationwide activity, cooperates with state institutions, domestic and foreign agencies and Roma organizations:
Jaw Dikh Foundation
Rso Harangos
Sawore Integration Association
Counseling and Information Center for Roma in Poland
Wspaniale spędzony czas, z dużą dawką energii🙋♀️
Dzisiejsze spotkanie dotyczyło zagadnień: Samorzecznictwa i Edukacji Międzykulturowej.
🤝Bardzo dziękujemy naszej współpracowniczce z Centralnej Rady Romów w Polsce za zaproszenie i zorganizowanie spotkania Marijka Nebozhenko z organizacji Dom Ukraiński w Warszawie.
RAZEM MOŻEMY WIĘCEJ💪
Zespół trenerski:
👉Marta Siemion-Tomczyk- radczyni prawna specjalizująca się w prawie pracy i szeroko pojętym prawie antydyskryminacyjnym, oraz wykluczeniami osób i grup na gruncie społecznym, ekonomicznym i zawodowym. Mediator i negocjator. W ramach działań na rzecz inkluzji społeczności mniejszościowych związana z z Centralna Rada Romów w Polsce
👉Marijka Nebozhenko- związana z Business Development Manager Eastern.
Współdziała w Domu Ukraińskim w Warszawie i Centralnej Radzie Romów w Polsce Europekoordynatorka relokacji uchodźców w Centrum Wsparcia Koordynacji w Warszawie👉Karolina Kwiatkowska- dziennikarka,kulturoznwczyni.Trenerka komunikacji, edukacji międzykulturowej i antydyskryminacyjnej. Współautorka prog. edukacyjnych i publikacji. Prowadzi rzecznictwo społeczne, polityczne, prawne, wdraża rozwiązania w sferze edukacji i dialogu międzykulturowego. Jest konsultantką dla administracji państwowej, samorządów oraz organizacji międzynarodowych.
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
Fundacja "Nasz Wybór " Ukraiński Dom w Warszawie / Український дім у Варшаві
International Medical Corps
👨💻Konferencyjnie-Sztokholm
Spotkanie on-line w którym uczestniczyli przedstawiciele międzynarodowych organizacji romskich i przedstawiciele władz oświatowych w Szwecji.
Spotkanie było nawiązaniem do 5 listopada Międzynarodowego Dnia Języka Romskiego i możliwością dyskusji na temat dyskursu języka romskiego w społeczności romskiej.
Trochę historii;)) Edukacja jest ważna
Jamary Historia:)
👉Prace orga.romskich IRU,Kali Sara,Centralna Rada Romów w Polsce , ekspertów językowych nad ustanowieniem 5 Listopada. Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego.
Źródło CRR
🗣 5 NOVEMBRO AMARO DIVES ROMANE ĆHIBIAKO, SARE ROMENGE ANDE LUMIA BACHT I SATIPEN. NABISTYRAS KAJ SAM ROMA ,NABISTYRAS PALE AMARI ROMANI ĆHIB.
👉Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego – święto romskie utworzone 5 listopada 2009 na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu.
Święto ustanowione z inicjatywy:
👉Stahira Stanisława Stankiewicza-Centralna Rada Romów w Polsce, Centrum Doradztwa I Informacji dla Romów i IRU
👉International Romani Union-Międzynarodowego Związku Romów
( w tym zespół ekspercko-językowy między innymi
Normunds Rudevics, prof. Marcel Courtiade, Stahiro Stankiewicz, Viktor Famulson oraz wielu eksperów IRU)
👉Veljko Kajtazi romska organizacja z Chorwacji "Kali Sara"
👉i współpracy parlamentu chorwackiego
Po zebraniu i przygotowaniu materiałów badawczych nad językiem romani przez orga.romskie IRU,CRR,Kali Sara ekspertów romskich językoznawców/lingwistów, w tym prof. Marcela Courtiade przekazano dokumenty do UNESCO przy ONZ.
Dzięki tym działaniom w 2015 r UNESCO ogłośiło Światowy Dzień Języka Romskiego, w celu promowania i zachowania języka i kultury romskiej.
Język romski Romani Ćhib to język indoeuropejski z gałęzi nowoindyjskiej języków indoaryjskich. Jest jedynym autochtonicznym językiem indoaryjskim używanym w Europie. Wywodzi się z sanskrytu za pośrednictwem języków prakryckich. Posługują się nim Romowie oraz Sinti. Romani nie należy natomiast do grupy języków romańskich, w związku z czym tylko w niewielkim stopniu jest spokrewniony z takimi językami jak rumuński czy romansz. Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego.
👇
International Day of the Roma Language - Roma holiday established on November 5, 2009 at the meeting of the Language Committee in Zagreb.
A holiday established on the initiative of:
👉Stahir Stanisław Stankiewicz-Central Roma Council in Poland, Center of Advice and Information for Roma and IMU
👉International Romani Union-International Roma Union
(including an expert-linguistic team, among others
Normunds Rudevics, prof. Marcel Courtiade, Stahiro Stankiewicz, Viktor Famulson and many IRU experts)
👉Veljko Kajtazi a Roma organization from Croatia "Kali Sara"
And cooperation of the Croatian Parliament
After collecting and preparing research materials on the Romani language by the Romani organizations of the IRU, CRR, Kali Sara, experts of Romani linguists / linguists, including prof. Marcel Courtiade, the documents were submitted to UNESCO at the United Nations.
Thanks to this, 2015 UNESCO announced the World Day of the Roma Language, in order to promote and preserve the Roma language and culture.
The Romani language Romani Ćhib is an Indo-European language from the New Indian branch of the Indo-Aryan languages. It is the only indo-Aryan indigenous language spoken in Europe. It is derived from Sanskrit through the Prakrit languages. It is used by Roma and Sinti. Romani, however, does not belong to the group of Romance languages, and therefore it is only slightly related to languages such as Romanian or Romansh. Today is the International Day of the Romani Language.
‼️ 📢 NOWY PROJEKT, NOWE DZIAŁANIA
Miło nam poinformawać ,że Centralna Rada Romów w Polsce otrzymała dotację z programu Aktywni Obywatele-Fundusz Regionalny na projekt pt.
👌RÓWNI RAZEM -EQUEL TOGETHER
🗣PROJEKT SKIEROWANY JEST DO:
🔹️liderek i liderów romskich
🔹️społeczności romskiej
🔹️przedstawicieli władz lokalnych, szkół, służb mundurowych
W PROGRAMIE PLANUJEMY:
🔸️️wypracowanie narzędzia wspierającego systemowe procesy włączania i integracji Romów do społeczeństwa lokalnego. 🔸️Uwrażliwimy społeczeństwo
większościowe na problemy grup mniejszościowych oraz na problemy ich wykluczenia.
🔸️Badanie potrzeb i problemów konkretnych grup lokalnych oraz zwiększenie kompetencji lokalnych liderek i liderów romskich odnośnie do rozwiązań prawnych oraz promocję współprac.
🔸️Budowanie sojuszy i koalicji jako mechanizmu zwiększającego skuteczność naszej społ. oraz wpływającego
pozytywnie na lokalne społeczności.
🔸️Wypromowanie aktywnej postawy samorzeczniczej i współpracy na poziomie lokal.
🤝Zapraszamy do współpracy
🙋♀️Monitorowania naszej strony na
👉FB -RÓWNI RAZEM
👉www.romowie.pl
👥O działaniach będziemy informować na bieżąco ;)
...................................................................
Projekt realizowany z Funduszu Aktywni Obywatele- Projekt Regionalny
Dziękujęmy za współpracę i możliwość bycia w ciekawych miejscach.
Dzieci miały możliwość odkryć technikę w innowacyjnym miejscu jakim jest Centrum Techniki Kopernik w Warszawie 🙋♀️
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
International Medical Corps
Działo się działo🙋♀️
Wycieczki edukacyjne w ramach projektu "Wspieramy społeczość romską w Polsce"
International Medical Corps
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów
Podziękowania dla współpracowników za organizację 🤝 Edyta,Marzena,Kamil
Gratulacje Edytcie Jaśkowiak- nagroda Krakowskiej Ambasadorki Wieokulturowości.🎉
Cieszymy się ze wspólnej współpracy i działań na rzecz społeczności romskiej w Polsce i Ukrainy.
Das zor Jamare Romenge💪
Spotkanie dotyczące projektowania działań pomocowych na rok 2023-UNHCR
Sektor Protection- Centralna Rada Romów w Polsce jest parnterem merytorycznym🤝
👇
Aid Design Meeting for 2023-UNHCR
The Protection Sector - the Central Roma Council in Poland is the substantive partner🤝
Dzisiejsze strategiczne spotkanie w Warszawie przedstawicieli grupy ONZ ,UNHCR i Sector Protection w którym jesteśmy członkami.👥
Rozmawialiśmy na temat wstępnych priorytetów Refugee Response Plan 2023
👇
Strategic meeting in Warsaw of representatives of the United Nations, UNHCR and Sector Protection groups in which we are members👥
We talked about the initial priorities of the Refugee Response Plan 2023
❗️W ramach projektu WŁĄCZ SIĘ szkolenie eksperckie o różnicach międzykulturowych dla kadr nauczycielskich i dyrektorskich w woj. łódzkim.
w Fabryka Aktywności Miejskiej.
_________________________________
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Rada Narodowa Republiki Słowackiej przyjęła roboczą definicję antycyganizmu/dyskryminacji antyromskiej IHRA w dniu 27 września 2022 r., wyposażając decydentów politycznych i społeczeństwo obywatelskie w potężne narzędzie do identyfikowania i przeciwdziałania nienawiści wobec Romów, zarówno w internecie, jak i poza nim.
🗣
The National Council of the Slovak Republic adopted the IHRA’s working definition of antigypsyism/anti-Roma discrimination on 27 September 2022, equipping policymakers and civil society with a powerful tool to identify and counter anti-Roma hatred, both online and offline.
Poprowadziliśmy spotkanie o ważnych aspektach komunikacji międzykulturowej. 👥
Rozmawialiśmy jak współpracować ze społecznością romską w Polsce oraz uchodźcami ukraiński pochodzenia romskiego .🤝
Spotkanie w Przemyski Ratusz
Centralna Rada Romów w Polsce
IOM - UN Migration
We conducted a meeting on important aspects of intercultural communication. 👥
We talked about how to help the Roma community in Poland and Ukrainian refugees of Roma origin .🤝
Przemyśl Town Hall meeting
🎬 Szwedzka TV zrealizowała dokument o bohaterce z Gorzowa Romni - bibi Nonci-Alfredzie Markowskiej.
Dokument był nagrywany m.in w Polsce
W filmie wystąpił również Stahiro Stankiewicz.
Historię bibi Nonci opowiada Dolores Andersen.
👇
👥The Swedish Television made a documentary about the heroine from Gorzów Romnia - bibi Nonci-Alfred Markowska.
The documentary was filmed, among others, in Poland
Stahiro Stankiewicz also starred in the film.
Bibi Nonci's stories are told by Dolores Andersen
Drugi dzień szkolenia Kraków
Jak być Samorzecznikiem🗣
👉Marta Siemion-Tomczyk
👉Karolina Kwiatkowska
👉Karol Kwiatkowski
Podziękowania za współpracę Eli, Edycie, Marzenie i Kamilowi🤝Razem działamy 👏👌
Pierwszy dzień szkolenia -Kraków
Jak być Samorzecznikiem👨💻
🗣
Marta Siemion-Tomczyk
Karolina Kwiatkowska
Karol Kwiatkowski
@International Medical Corps
@crr@vp.pl
👇
First day training - Krakow
How to be a Self-Advocate👨💻
🗣
Marta Siemion-Tomczyk
Karolina Kwiatkowska
Karol Kwiatkowski
@ International Medical Corps
@ crr @ vp.pl
🗣Dzisiaj Szkolenie dla pracowników WPCR z różnych ośrodķów w Warszawie.
👥Spotkanie dotyczyło komunikacji międzykulturowej , współpracy i nawiązania dialogu ze społecznością romską w Polsce oraz Uchodzcami Ukraińskimi pochodzenia romskiego .
Bardzo ważne spotkanie , wiele pytań , dylematów i szukania narzędzi do współpracy
Nasz zespół udzialał wsparcia
♦️w tłumaczeniu kultury romskiej
♦️pokazanie ważnych elementów komunikacji kulturowej.
♦️system prawny i akty prawne wspierakące społeczność romską
Nasze trio
🤝Karolina Kwiatkowska-komunikacja Międzykulturowa
🤝Anna Chodynicka-Psycholog Międzykulturowy
🤝Karol Kwiatkowski- system prawny
Kolejna wycieczka tym razem do parku rozrywki Mayaland udana 😄
Wspólnie spędzony czas , najważniejsze że wszyscy zadowoleni i uśmiechnięci
Dzięki @ Iza Jaśkowiak za organizację🤝
🤗 Miejsce ,które zawsze dobrze odwiedzić.
Odkrywanie świata nauki może być bardzo kreatywne.
👨💻Tak też się stało w ramach projektu
📢Wspieramy społeczność romską w Polsce.
👉Dzieciaki romskie mieszkające w Polsce i dzieci ukraińskie pochodzenia romskiego odwiedziły Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
Wspólna integracja , wspólnie spędzony czas.
@crr@vp.pl
@International Medical Corps 🗣
‼️📢 Jaweła Infolinia jamare Romenge dre Polska i Romenge Ukrainatyr
☎️+48730714645
🗓 pańć dywesa dre kurko
🔔12.00-16.00
🗣 Rakiras Romanes, Polsko ,Ukraińsko
👨💻Keren telefono
♦️Das Zor
Syr sy tumen problemo
Crr@vp.pl
👇
‼️📢Uruchamiamy Infolinię dla Społeczności Romskiej mieszkającej w Polsce oraz Romów z Ukrainy uciekających przed wojną
☎️+48730714645
🗓 od Poniedziałku do Piątku
🔔 12.00-16.00
🗣 Języki: ROMSKI,POLSKI,UKRAIŃSKI
👨💻Zapraszamy do kontaktu z nami
♦️Udzielamy wsparcia
Prawnego
Informacyjnego
Psychologicznego.
Crr@vp.pl
👇
📢 Ми запускаємо гарячу лінію для ромської громади, яка проживає в Польщі, та для ромів з України, які тікають від війни
☎️ + 48730714645
🗓 з понеділка по п'ятницю
🔔 12.00-16.00
🗣 Мови: РИМСЬКА, ПОЛЬСЬКА, УКРАЇНСЬКА
👨💻 Звертайтеся до нас
♦ ️Надаємо підтримку
юридичний
Інформаційний
Психологічний.
Crr@vp.pl
♦️ Raport i opracowanie przygotowane przez zespół Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego: dr hab. Katarzyna Majbroda i dr. dr hab. Jarosław Syrnyk.
♦️Głównym zadaniem badania było określenie kontekstów funkcjonowania organizacji i inicjatyw dotyczące mniejszości narodowych i etnicznych, cudzoziemców (w tym uchodźców, migrantów itp.), w tym miejsce praktyk pomocowych w ich działalności oraz konsolidacja środowiska szerszej aktywności obywatelskiej, rzecznictwo poziom lokalny, regionalny i inne.
👉Spotkanie Zespołu Praw Uchodźców/czyń
Pierwsze po przerwie wakacyjnej spotkanie Zespołu Praw Uchodźców/czyń odbyło się w językach polskim i ukraińskim (tłumaczenie: Bogdana Kosmyna). Ze względu na realizowany przez Inicjatywę „Nasz Rzecznik” we współpracy ze Stowarzyszeniami Hakoach i Mudita projekt wsparcia uchodźczyń i uchodźców wojennych z Ukrainy, do końca 2022 roku spotkania Zespołu będą dwujęzyczne. Umożliwi to osobom uchodźczym pełniejszy w nich udział.
♦️Na początku spotkania koordynatorka Inicjatywy Anna Duniewicz i koordynatorka Zespołu Eliza Gaust przedstawiły osoby, które pojawiły się na spotkaniu Zespołu po raz pierwszy, w tym uchodźczynie wojenne i przedstawicielki organizacji pomocowych. Natalia Boyko i Natalia Kotyla z Platformy Talk To Loop opowiedziały o wsparciu udzielanym osobom uchodźczym przez ich organizację.
♦️O działaniach przeciwko wykluczeniu opowiedziała następnie Karolina Kwiatkowska z Centralnej Rady Romów w Polsce. Reprezentowana przez nią organizacja m.in. szkoli asystentów międzykulturowych. Wśród uchodźców z Ukrainy jest liczna grupa Romów, którą mocno wspiera Centralna Rada Romów. Kontakty: Centralna Rada Romów w Polsce, Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów, CRR@vp.pl, Romowie.pl.
Następnie Anna Duniewicz krótko podsumowała bieżące wydarzeniach z życia Inicjatywy „Nasz Rzecznik”. 6 września otrzymaliśmy pismo od Rzecznika Praw Obywatelskich, które było odpowiedzią na część postulatów, jakie Inicjatywa NR wystosowała do RPO. Wśród postulatów wspartych przez Rzecznika znalazły się rekomendacje dotyczące osób uchodźczych, w tym osób z Ukrainy pochodzenia romskiego. RPO zobowiązał się do monitorowania sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i podejmowania interwencji, jeśli zajdzie taka potrzeba. Zapowiedział zacieśnianie współpracy z mniejszościami etnicznymi i narodowościowymi. Rzecznik zwrócił się też do nas z prośbą, by kolejne postulaty zgłaszać poprzez oficjalną stronę, za pomocą formularza:
Jako Zespół i organizacja działamy partnersko i inkluzyjnie.🤝
Cieszymy się z nowych projektów współpracy 👥
Dzisiejsze spotkanie z instytucją międzynarodową International Medical Corps z którą rozpoczeliśmy wspólną pracę na rzecz społeczności romskiej w Polsce oraz Romów z Ukrainy uciekających przed wojną. Nasz priorytet to pomoc , działanie, dialog międzykulturowy, reagowanie, osiąganie wspólnych celów.
Dziękujemy zespołowi IMC 👏
📢O szczegółach i aktywnościach będziemy informować.
Kontakt do nas
👇
Crr@vp.pl
Fb
www.Romowie.pl
♦️
As a team and organization, we operate in partnership and inclusive
We are happy about new cooperation projects 👥
Today's meeting with the international institution International Medical Corps with which we started working together for the Roma community in Poland and for the Roma from Ukraine fleeing the war. Our priority is to help, act, intercultural dialogue, react and achieve common goals.
Thank you to the IMC team 👏
📢 We will inform you about the details and activities.
Contact us
👇
Crr@vp.pl
Fb
www.Romowie.pl
📢Szkolenie dla pracowników WPCR-Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie
Rozmawiamy o pracy w środowisku wielokulturowym, o sytuacji uchodzców ukraińskich , sytuacji społeczności romskiej.
👨💻Rekomendujemy narzędzia komuniakacji międzykulturowej, współpracę z ekspertami, asystentami edukacji romskiej, asystentami międzykulturowymi .
📑Dzisiejsze spotkanie to duża dawka wiedzy.
👥Nasz zespół
Karolina Kwiatkowska
Anna Chodynicka
Karol Kwiatkowski
Zespół szkoleniowo-badawczy.
Komunikacja międzykulturowa
Psychologia międzykulturowa
Administratywista -specjalista w zakresie prawa administracyjnego
📢 Projekt realizowany w koalicji z Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów i Monika Szewczyk.
🤝👏
Fundacja Jaw Dikh jako koordynator krajowy projektu Roma Civil Monitor uczestniczy w spotkaniu koordynatorów w Budapeszcie zorganizowanym przez CEU Democracy Institute ERGO Network , Fundación Secretariado Gitano and European Roma Rights Centre.
Spotkanie z panią kordynatorką WPCR-Warszawskie Centrum Pomocy Rodzinie.👥
Dzisiaj razem z Marijka asystentką kulturową udzileiłśmy wsparcia merytorycznego.🤝
Projekt partnerski
IOM ds migracji
Centralna Rada Romów w Polsce
Jaw Dikh
Harangos
Sawore
Koniec pewnej epoki...🇬🇧
Centralna Rada Romów w Polsce składa kondolencje z powodu odejscia Jej Królewskiej Mości Elzbiety II całej rodzinie królewskiej i narodowi brytyjskiemu.
Królowa zapisała się w historii, przez siedemdziesiąt lat była wizytówką Zjednoczonego Królestwa.
The end of an era ...
The Central Council of the Roma in Poland expresses its condolences to the entire royal family and the British people on the departure of Her Majesty Elizabeth II.
The Queen went down in history, for seventy years she was a showcase of the United Kingdom.
Dziękujmy pani Agnieszce Typiak🤝 koordynatorce obiektu Ptak Warsow Expo za dotychczasową współpracę z Centralną Radą Romów w Polsce na rzecz Uchodzców ukraińskich pochodzenia romskiego przebywających w ośrodku.
Pani koordynator opowiedziała na dzisiejszym spotkaniu o naszych wspólnych działaniach Komisarzowi Rady Najwyższej Ukrainy ds. Praw Człowieka Dmytro Lubinets, Ambasador Ukrainy w RP Wasyl Zwarycz, Pełnomocnik Komisarza ds. Współpracy Międzynarodowej Wolodymyr Dżydżora, rzecznik Praw Obywatelskich RP Marcin Wiącek, Radca Ambasady Ukrainy Danylo Zapiewalow oraz III Sekretarz Ambasady Ukrainy Kateryna Baranetska.
W dzisiejszym dniu delegacja odwiedziła miejsce tymczasowego zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy w Ptak Warsaw Expo .
➡️ Po obiekcie gości oprowadził Konstanty Radziwiłł, Wojewoda Mazowiecki informując przy tym o działaniach pomocowych, które zostały podjęte na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Nasza organizacja razem z Koalicją na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich* przyczyniła się do powstania studiów otwarcia kierunku na Uniwersytecie Warszawskim: studia podyplomowe "Asystentura międzykulturowa w szkole" https://irk.uw.edu.pl/pl/offer/PODYPL2022/programme/SP-AM/
Program studiów powstał dzięki Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich* zainicjowanej przez Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) (https://asywszkole.pl/o-nas/) i jest absolutnie innowacyjnym przykładem współpracy pomiędzy organizacjami pozarządowymi, asystentkami międzykulturowymi oraz uczelnią!
Zgłoszenia można składać do 30 września 2022.
Na studia mogą zgłosić się zarówno osoby, które już pracują jako asystentki i asystenci międzykulturowi, jak i osoby, które wiążą swoja przyszłość z tym zawodem.
Gorąco zachęcamy do aplikowania! 🧡
Przekażcie tę informację znajomym osobom! 🧡
---
*Koalicję na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych, zainicjowaną przez Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS), współtworzą: 9dwunastych,
Polskie Forum Migracyjne, Kobiety Wędrowne, Fundacja W Stronę Dialogu, Kalejdoskop Kultur, Stowarzyszenie "Dla Ziemi", Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów,
Fundacja Dom Pokoju, Stowarzyszenie PORT, Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja, Nomada Stowarzyszenie, Fundacja Ocalenie, Stowarzyszenie Asystentów Edukacji Romskiej, Stowarzyszenie Vox Humana
Działania Koalicji są prowadzone dzięki wsparciu finansowemu EVZ Foundation. #SupportedByEVZ
‼️Przypominamy o możliwości podpisania petycji popracia dla społeczności romskiej uciekającej przed wojną w Ukrainie.
Badaczka Anna Mikulska zakończyła badania terenowe o dyskryminacji społeczności romskiej uciekającej z Ukrainy, o ich niewidzialności w systemie, wykluczeniu i braku wsparcia. Koniecznie o tym przeczytajcie i podpiszcie petycję Amnesty International, która jest dostępna
👇👇
📢Organizacja CLEAR GLOBAL we współpracy stworzyła ulotkę informacyjną na temat języka romskiego i działań pomocowych dla Uchodźców Ukraińskich pochodzenia romskiego.
🤝Informacje zawarte w ulotce były konsultowane z ekspertami z naszej organizacji Centralnej Rady Romów w Polsce i organizacjami społeczności Romskiej zarówno w Polsce jak i w innych krajach.
Ulotka jest dostępna na naszej stronie Romowie.pl w języku angielskim.
Język polski, romski, ukraiński i rosyjski będą również wkrótce dostępne.
oraz na stronie https://www.clearglobal.org/
Polecamy platformę 👌
Centralna Rada Romów w Polsce z Cyfryzacją KPRM jest w Sector Protection na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukrainie
👇
Platforma z ogłoszeniami o pracę pracawpolsce.gov.pl pod patronatem Cyfryzacja KPRM oferuje możliwość zatrudnienia uchodźcom z Ukrainy mieszkającym w Polsce.
Projekt na rzecz osób uciekających przed wojną w Ukranie.Wspolne działanie👥
Romowie należą do mniejszości uciekających przed wojną na #Ukrainie. Często spotykają się z dyskryminacją ze względu na swoje pochodzenie. IOM wspólnie z Centralną Radą Romów działa na rzecz włączenia do polskiego życia.
🤝
The Roma people are among the minorities escaping the war in #Ukraine. They often find themselves discriminated against because of their origin. IOM together with the Central Council of Roma is working to advocate for inclusion into Polish life.
......................................................
Projekt Partnerski
IOM ds.Migracji
Centralna Rada Romów w Polsce
Fundacja Jaw Dikh
Harangos
Sawore
Mehmet Daimagueler pełnomocnik rządu Niemiec zaznaczył, że romofobia/antycyganizm jest zarówno problemem niemieckim, jak i europejskim, i musi być rozwiązany wspólnie z udziałem stowarzyszeń Sinti i Romów bez „zbędnego dogmatyzmu”. Zapytany przez DW o antycyganizm w Niemczech, który został udokumentowany w raporcie Niezależnej Komisji ds. Antycyganizmu (UKA), pełnomocnik powiedział, że został zobowiązany przez komisję do wdrożenia jej zaleceń. Jednocześnie zaapelował o stworzenie nowej strategii wobec Romów w krajach UE.
ROMA HELP ROMA🤝💪
Nasza współpraca w projekcie z IOM ds. Migracji przyniosła wiele efektów.
Podziękowania partnerom i wszystkim asystentom i ekspertom ,którzy działają na rzecz Uchodzców ukraińskich pochodzenia romskiego .
Podziękowania miastom, urzędnikom, instytucjom pomocowym, organizcjom oraz wolontariuszom🤝
DZIAŁAMY DALEJ‼️
....................................
Projekt partnerski
IOM ds.migracji
Centralna Rada Romów w Polsce
Fundacja Jaw Dikh
Harangos
Sawore
ROMA HELP ROMA🤝💪
Our cooperation in the project with IOM for Migration has brought many results.
Many thanks to the partners and all assistants and experts who work for the benefit of Ukrainian refugees of Roma origin.
Thanks to the cities, officials, aid institutions, organizations and volunteers🤝
WE OPERATE CONTINUED‼ ️
....................................
Partnership project
IOM for migration
Central Roma Council in Poland
Jaw Dikh Foundation
Harangos
Sawore
‼️Jutro wtorek 2 sierpnia przypada Dzień Pamięci o Zagładzie Romów.
78 lat temu, 2 sierpnia 1944 r., Niemcy zlikwidowali tzw. obóz cygański w Auschwitz II-Birkenau. W komorze gazowej zgładzili pozostających jeszcze przy życiu 4,3 tys. więźniów.
Rokrocznie Romowie i Sinti z różnych krajów Europy upamiętniają swoich przodków spotykając się 2 sierpnia w byłym niemieckim obozie Auschwitz II-Birkenau. To miejsce jest symbolem zagłady ich narodu podczas II wojny.
Szykany wobec Romów i Sinti rozpoczęły się w Niemczech wkrótce po przejęciu w 1933 r. władzy przez nazistów. Podobnie jak Żydów, uważali oni ich za naród rasowo obcy. Wprowadzili szereg restrykcji, m.in. obowiązek rejestracji, a później też ograniczenie swobody poruszania.
Po wybuchu wojny Niemcy zdecydowali o usunięciu Romów i Sinti z Rzeszy. Wysiedlali ich do gett dla Żydów w Generalnej Guberni. Z terenów dzisiejszej Austrii ok. 5 tys. osób trafiło do Łodzi. Krótko potem zostali przewiezieni do ośrodka zagłady Kulmhof i zamordowani.
Do Auschwitz pierwsi Romowie trafiali 9 lipca 1941 r. Jednostka niemieckiej policji kryminalnej z Katowic skierowała tam dziewięciu więźniów, wśród których było dwóch polskich Romów.
16 grudnia 1942 r. szef SS Heinrich Himmler nakazał umieszczenie Romów i Sinti w obozie koncentracyjnym. Pod koniec stycznia następnego roku uściślono, że miejscem deportacji będzie Auschwitz. W tym celu w Auschwitz II-Birkenau powstał tzw. obóz cygański. Deportowano do niego całe rodziny.
Pierwszy transport dotarł 26 lutego 1943 r. Do 21 lipca 1944 r. w obozie osadzono 20 967 Sinti i Romów. Liczba ta nie obejmuje ok. 1,7 tys. Romów z Białegostoku, których jako podejrzanych o tyfus skierowano do komór gazowych tuż po przywiezieniu.
Muzeum Auschwitz przypomniało, że Sinti i Romów Niemcy klasyfikowali w obozie jako więźniów asocjalnych. Otrzymali oznaczenia w formie czarnych trójkątów. Numery z serii wydanej tylko dla tej grupy więźniarskiej z literą Z (Zigeuner) tatuowano na lewym przedramieniu. Romowie w momencie przybycia do obozu nie byli poddawani selekcji, a rodzin nie rozdzielano, lecz kierowano do baraków wszystkich przybyłych w transporcie. W czasie pobytu w obozie wielu z nich mogło nosić cywilne ubrania.
Większość spośród niespełna 21 tys. więźniów zmarła. Głód, zatłoczenie, koszmarne warunki higieniczno-sanitarne systematycznie się zwiększały. Dochodziło do częstych wybuchów epidemii, przede wszystkim tyfusu i biegunki głodowej. Skutkowało to wysoką śmiertelnością. Szczególnie cierpiały dzieci. Niektóre stały się obiektem zbrodniczych eksperymentów medycznych obozowego lekarza SS Josefa Mengele.
W czasie istnienia obozu cygańskiego pewna grupa więźniów została przeniesiona w głąb Rzeszy i zatrudniona w przemyśle. Część z nich była wykorzystywana do eksperymentów pseudomedycznych. Nieliczni zostali zwolnieni pod warunkiem poddania się sterylizacji. Zdarzały się też sporadyczne przypadki uwolnienia Romów z małżeństw mieszanych, którzy służąc w armii niemieckiej otrzymali wysokie odznaczenia.
Po raz pierwszy Niemcy chcieli zlikwidować Zigeunerlager wiosną 1944 r. Gdy esesmani przyjechali, by ich zabrać do komór gazowych, więźniowie nie wyszli z baraków. Niemcy odstąpili, prawdopodobnie w obawie przed zamieszkami.
Po tych wydarzeniach Niemcy skierowali do innych obozów ok. 200 młodych i zdrowych Romów. Ok. 1,5 tys. przeniesiono do KL Auschwitz I. Większość z nich później również wywieziono. Znaczna ich część przeżyła wojnę.
Kolejny termin likwidacji został wyznaczony na 2 sierpnia. Wieczorem do Zigeunerlager wkroczyli esesmani. Nakazali Cyganom wyjść z baraków i ustawić się w szeregach. "Cyganie zorientowali się, że zostaną zabrani do komór gazowych. Czynnego oporu nie mogli jednak już stawić, gdyż większość wśród nich stanowili starcy, chorzy, kobiety i dzieci. Byli bezradni. Wszędzie rozlegał się krzyk i płacz. (…) Rozgrywały się tragiczne sceny" - napisał w książce były więzień Auschwitz, a po wojnie długoletni dyrektor Muzeum Auschwitz Kazimierz Smoleń.
Świadkowie wspominali m.in. rozpaczliwą próbę uratowania rodziny przez Niemkę Helenę Hannemann, której mężem był Rom. Cała rodzina była uwięziona w Birkenau. Podczas likwidacji obozu cygańskiego Niemcy znaleźli kobietę z dziećmi. Złożyli jej propozycję wyjścia na wolność, ale pod warunkiem pozostawienia dzieci. Odmówiła. Wszyscy zginęli w komorze gazowej.
Nocą z 2 na 3 sierpnia ok. 4,3 tys. więźniów Zigeunerlager zostało zgładzonych w komorze gazowej. Ich ciała spłonęły w dołach obok krematorium.
Jak wspominał Kazimierz Smoleń, w październiku 1944 r. do Auschwitz dotarł jeszcze transport z Buchenwaldu. Wśród przywiezionych było 800 Romów. Zostali zgładzeni.
Romowie i Sinti stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz, po Żydach i Polakach. Ogółem w Auschwitz więzionych było ich ok. 23 tys. Życie straciło ok. 21 tys. W wyniku prześladowań i terroru w latach panowania III Rzeszy śmierć poniosła połowa populacji, która zamieszkiwała obszary okupowane przez Niemców. (PAP)
Dziś 1 sierpnia
Na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej, gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Miało na celu wyzwolenie stolicy spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza (jako jedyna legalna władza niepodległej Rzeczypospolitej). Powstanie, planowane na kilka dni, upadło 3 października po 63 dniach walki. W jego wyniku zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została doszczętnie zniszczona przez Niemców.
Rozmowa z Karolem Kwiatkowskim i Karoliną Kwiatkowską z Centralnej Rady Romów w Polsce.
👇
#Życie Podkarpackie
-------------------------------------------------------
Projekt partnerski IOM ds.Migracji
Centralna Rada Romów w Polsce- CRR
Jaw Dikh , Harangos, Sawore
Nie żyje Bajram Haliti ur. 21 maja 1955 w Gnjilane , FPR Jugosławia ) jest autorem z Kosowa. Jego książki zdobyły wiele nagród, w tym kilka nagród na corocznym konkursie "Amico Rom" we Włoszech . Jego prace znalazły się w 1998 r. w The Roads of Roma: A PEN Anthology of Cygans Writers . Poliglota , który wykładał w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, był redaktorem magazynu Ahimsa („Nonviolence”), poświęconego tematyce romskiej i serbskiej.
Związany ze Światową Unią Romów -International Romani Union
Ważne spotkanie warsztatowe dla wolontariuszy oraz organizacji pomocowych.
Jak sprawnie i efektywnie pomagać i wprowadzać innowacje👥
-------------------------------------------------------
Projekt partnerski IOM ds.Migracji
Centralna Rada Romów w Polsce- CRR
Jaw Dikh , Harangos, Sawore
Ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie Zespołu Praw Uchodźców/czyń Inicjatywy „Nasz Rzecznik” było poświęcone podsumowaniu rezultatów naszych dotychczasowych działań, omówieniu najważniejszych bieżących problemów z perspektywy naszych organizacji i nakreśleniu planów na najbliższą przyszłość.
Zespół Praw Uchodźców/czyń przekazał już pierwsze postulaty do Biura RPO. Koordynatorka Eliza Gaust przedstawiła je Rzecznikowi Praw Obywatelskich także podczas spotkania 22 kwietnia z naszą Inicjatywą w Biurze RPO. Rzecznik zadeklarował wówczas gotowość zorganizowania mniejszych, technicznych spotkań z poszczególnymi zespołami. 7 lipca Prof. Wiącek przyjął w swoim warszawskim biurze delegację Zespołu Praw Osób LGBTQ+. Jako Zespół Praw Uchodźców/czyń również poprosimy RPO o takie spotkanie. Mogłoby się ono odbyć wczesną jesienią.
Eliza Gaust przypomniała też, że 5 maja, w Międzynarodowym Dniu Praw Osób z Niepełnosprawnościami, RPO skierował wystąpienie do Pełnomocnika Rządu ds. Uchodźców Wojennych z rekomendacjami dotyczącymi osób uchodźczych z niepełnosprawnością, z których część była zaproponowana przez nasz Zespół. Nasze postulaty były też przesłane i podniesione podczas Samorządowego Stołu dla Ukrainy. Przedstawicielka organizacji Humanity in Action Polska przekazała nasze rekomendacje osobom i organizacjom ze środowiska osób z niepełnosprawnościami.
O działaniach Zespołu Eliza Gaust rozmawiała też z Anną Gmiterek-Zabłocką w audycji wyemitowanej przez Radio TOK.FM w 2 lipca. Informacja i podcast na stronie:
13 lipca Ania Duniewicz i Eliza Gaust opowiedzą o Zespole Praw Uchodźców/czyń i Inicjatywie „Nasz Rzecznik” organizacjom z Polski i z zagranicy na Forum NGO Razem.
Podczas spotkania Zespołu rozmawiałyśmy też o wsparciu udzielanym przez nasze organizacje osobom uchodźczym. Stowarzyszenie Hakoach prowadzi stały dyżur psycholożki w języku ukraińskim w swoim biurze przy Kościuszki 1 w Łodzi. Centralna Rada Romów w Polsce ma 15-osobowy zespół asystentów dla uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego, w tym dwóch psychologów i prawniczkę – Karolina Kwiatkowska zaprasza osoby potrzebujące do kontaktu przez stronę FB jej organizacji. Poznańska Fundacja Akceptacja organizuje m.in. transporty uchodźców/czyń z niepełnosprawnościami w kraju i za granicą.
Wśród najpilniejszych potrzeb osób uchodźczych z niepełnosprawnościami Anna Szymkowiak (Fundacja Akceptacja, Poznań) wymieniła zapewnienie możliwości zatrzymania się samochodu/ambulansu na dłuższej trasie w miejscach, gdzie osoba dorosła będzie mogła być przewinięta w sposób godny i bezpieczny. Wielogodzinne dowozy pokazują, jak ważne jest tworzenie sieci komfortek (pokojów pielęgnacyjnych wyposażonych w leżanki dla osób dorosłych) na terenie całej Polski.
Rozmawiałyśmy też o fali hejtu wobec osób uchodźczych i osób je wspierających.
Przypomniałyśmy o wsparciu, jakie udziela takim osobom Biuro RPO (także w j. ukraińskim) oraz organizacje działające na rzecz migrantów i uchodźców, jak Nomada:
„Wyjść z cienia” – wsparcie pokrzywdzonych przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami
Jak podkreślała Anna Szymkowiak, nakłady na pomoc społeczną, medyczną, wytchnieniową powinny zwiększać się jednocześnie dla Polaków i uchodźców, by nie napędzać fali niechęci do uchodźców.
Dyskutowałyśmy też o tym, jak może w najbliższym czasie wyglądać sytuacja osób uchodźczych, które znalazły schronienie w Polskich domach. Wiemy już o przypadkach usuwania tych osób z domów w związku z brakiem wsparcia finansowego. Wielu z nich grozi bezdomność.
Karolina Kwiatkowska, działająca w sektorze Ochrony UNHCR, alarmowała, że finansowanie się wykrusza i ubywa darczyńców wspierających osoby uchodźcze. W wielu ośrodkach wsparcia i punktach recepcyjnych brakuje podstawowych rzeczy. Nie wiadomo, czy ośrodki będę nadal finansowane przez wojewodów – w wielu miastach wojewodowie już nie chcą już dofinansowywać ośrodków. Bez wsparcia finansowego dla NGO-sów nie będzie można dalej realizować działań wspierających uchodźców – mówiła Anna Szymkowiak, która podniosła postulat zwiększenia budżetu .
14 lipca, czwartek w godzinach 14:00 – 16:00 Polskie Forum Migracyjne zaprasza na spotkanie poświęcone sytuacji w Polsce uchodźców i migrantów z Ukrainy, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Zainteresowane osoby/organizacje prosimy o kontakt z nami.
* * *
Nieustannie zachęcamy osoby, które czują się dyskryminowane i których prawa są naruszane przez Państwo do zgłaszania spraw, skarg do BRPO.
Ostatnie przed przerwą wakacyjną spotkanie Zespołu Praw Uchodźców/czyń Inicjatywy „Nasz Rzecznik” było poświęcone podsumowaniu rezultatów naszych dotychczasowych działań, omówieniu najważniejszych bieżących problemów z perspektywy naszych organizacji i nakreśleniu planów na najbliższą przyszłość.
Zespół Praw Uchodźców/czyń przekazał już pierwsze postulaty do Biura RPO. Koordynatorka Eliza Gaust przedstawiła je Rzecznikowi Praw Obywatelskich także podczas spotkania 22 kwietnia z naszą Inicjatywą w Biurze RPO. Rzecznik zadeklarował wówczas gotowość zorganizowania mniejszych, technicznych spotkań z poszczególnymi zespołami. 7 lipca Prof. Wiącek przyjął w swoim warszawskim biurze delegację Zespołu Praw Osób LGBTQ+. Jako Zespół Praw Uchodźców/czyń również poprosimy RPO o takie spotkanie. Mogłoby się ono odbyć wczesną jesienią.
Eliza Gaust przypomniała też, że 5 maja, w Międzynarodowym Dniu Praw Osób z Niepełnosprawnościami, RPO skierował wystąpienie do Pełnomocnika Rządu ds. Uchodźców Wojennych z rekomendacjami dotyczącymi osób uchodźczych z niepełnosprawnością, z których część była zaproponowana przez nasz Zespół. Nasze postulaty były też przesłane i podniesione podczas Samorządowego Stołu dla Ukrainy. Przedstawicielka organizacji Humanity in Action Polska przekazała nasze rekomendacje osobom i organizacjom ze środowiska osób z niepełnosprawnościami.
O działaniach Zespołu Eliza Gaust rozmawiała też z Anną Gmiterek-Zabłocką w audycji wyemitowanej przez Radio TOK.FM w 2 lipca. Informacja i podcast na stronie:
13 lipca Ania Duniewicz i Eliza Gaust opowiedzą o Zespole Praw Uchodźców/czyń i Inicjatywie „Nasz Rzecznik” organizacjom z Polski i z zagranicy na Forum NGO Razem.
Podczas spotkania Zespołu rozmawiałyśmy też o wsparciu udzielanym przez nasze organizacje osobom uchodźczym. Stowarzyszenie Hakoach prowadzi stały dyżur psycholożki w języku ukraińskim w swoim biurze przy Kościuszki 1 w Łodzi. Centralna Rada Romów w Polsce ma 15-osobowy zespół asystentów dla uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego, w tym dwóch psychologów i prawniczkę – Karolina Kwiatkowska zaprasza osoby potrzebujące do kontaktu przez stronę FB jej organizacji. Poznańska Fundacja Akceptacja organizuje m.in. transporty uchodźców/czyń z niepełnosprawnościami w kraju i za granicą.
Wśród najpilniejszych potrzeb osób uchodźczych z niepełnosprawnościami Anna Szymkowiak (Fundacja Akceptacja, Poznań) wymieniła zapewnienie możliwości zatrzymania się samochodu/ambulansu na dłuższej trasie w miejscach, gdzie osoba dorosła będzie mogła być przewinięta w sposób godny i bezpieczny. Wielogodzinne dowozy pokazują, jak ważne jest tworzenie sieci komfortek (pokojów pielęgnacyjnych wyposażonych w leżanki dla osób dorosłych) na terenie całej Polski.
Rozmawiałyśmy też o fali hejtu wobec osób uchodźczych i osób je wspierających.
Przypomniałyśmy o wsparciu, jakie udziela takim osobom Biuro RPO (także w j. ukraińskim) oraz organizacje działające na rzecz migrantów i uchodźców, jak Nomada:
„Wyjść z cienia” – wsparcie pokrzywdzonych przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami
Jak podkreślała Anna Szymkowiak, nakłady na pomoc społeczną, medyczną, wytchnieniową powinny zwiększać się jednocześnie dla Polaków i uchodźców, by nie napędzać fali niechęci do uchodźców.
Dyskutowałyśmy też o tym, jak może w najbliższym czasie wyglądać sytuacja osób uchodźczych, które znalazły schronienie w Polskich domach. Wiemy już o przypadkach usuwania tych osób z domów w związku z brakiem wsparcia finansowego. Wielu z nich grozi bezdomność.
Karolina Kwiatkowska, działająca w sektorze Ochrony UNHCR, alarmowała, że finansowanie się wykrusza i ubywa darczyńców wspierających osoby uchodźcze. W wielu ośrodkach wsparcia i punktach recepcyjnych brakuje podstawowych rzeczy. Nie wiadomo, czy ośrodki będę nadal finansowane przez wojewodów – w wielu miastach wojewodowie już nie chcą już dofinansowywać ośrodków. Bez wsparcia finansowego dla NGO-sów nie będzie można dalej realizować działań wspierających uchodźców – mówiła Anna Szymkowiak, która podniosła postulat zwiększenia budżetu .
14 lipca, czwartek w godzinach 14:00 – 16:00 Polskie Forum Migracyjne zaprasza na spotkanie poświęcone sytuacji w Polsce uchodźców i migrantów z Ukrainy, którzy są osobami z niepełnosprawnością. Zainteresowane osoby/organizacje prosimy o kontakt z nami.
* * *
Nieustannie zachęcamy osoby, które czują się dyskryminowane i których prawa są naruszane przez Państwo do zgłaszania spraw, skarg do BRPO.
Dziękujęmy za spotkanie panu Maciejowi Kamińskiemu Przewodniczącemu Rady Miasta Przemyśl.
Tematem naszej rozmowy była obecna sytuacja Uchodźców Ukraińskich pochodzenia romskiego, wspólna strategia współpracy oraz omówienie podjętych działań na rzecz społeczności romskiej.
👥🤝
Razem można wiecej👏
Dziękujemy za spotkanie panu Wojciechowi Bakunowi Prezydentowi Miasta Przemyśl.
Wspólna strategia , wspólny Dialog Międzykulturowy to nasze tematy dyskusji.
Wspólne działania projektowe z IOM ds. Migracji. na rzecz pomocy Uchodźców Ukraińskich pochodzenia romskiego.
Spotkanie na Hali Tesco w Przemyślu i planowane kroki pomocowe.
Dziękujemy Aleksandrze Dermanskiej oraz zespołowi IOM i Czerwonemu Krzyżowi za spotkanie .😊
🤝
Joint project activities with IOM for Migration. to help Ukrainian refugees of Roma origin.
Meeting at the Tesco Hall in Przemyśl and planned help.
We would like to thank Aleksandra Dermanska, the IOM team and the Red Cross for the meeting.
Wspólne działania w projekcie, spotkania ,warsztaty, nowe narzędzia to było naszym celem.
Udało się Liderki i Liderzy Romscy działają przeciwko wykluczeniu.
Skuteczne samorzecznictwo 🤝
Najważniejsza jest współpraca i rezalizacja wspólnych celów.
Dziękujęmy wszystkim naszym uczestniczkom i uczestnikom projektu -Liderki i Liderzy Romscy Przeciwko Wykluczeniu 🤝
Program wspierający Obywateli Ukraińskich Pochdzenia Romskiego uciekających przed wojną👌
Działania koordynujące i organizacyjne.👥
Wspólne spotkanie IOM- org.ds migracji oraz Centralnej Rady Romów w Polsce 🤝
📢 Pan Radny Miasta Przemyśl opublikował na swoim profilu post dotyczący jak sam napisał tzw. HORDY ROMSKICH UCHDZCÓW UKRAIŃSKICH
To co budzi niepokój, iż osoba publiczna
Pan Radny w swoim wpisie namawia do rzeszenia Mowy Nienawiści i pogłębiania negatywnych stereotypów do Romów ‼️
Poniżej link👇 https://www.facebook.com/107648307358269/posts/600328441423584/
Centralna Rada Romów w Polsce podjęła rzecznicze kroki.
Zostaną skierowane pisma do odpowiednich instytucji .📑
Dziś jest Światowy Dzień Uchodźcy
Coroczne święto obchodzone na świecie 20 czerwca, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych 4 grudnia 2000 roku (rezolucja 55/76). Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.
Dzisiejsze spotkanie dotyczące sytucji społeczności romskiej i praw człowieka.👥
Centralna Rada Romów w Polsce opowiedziała o obecnej sytucacji Romów w Polsce, a także o wyzwaniach i problemach związanych z konfliktem w Ukrainie .
Organizatorem była Międzynarodowa organizacja pozarządowa HWPL- Berlin powiązana z ONZ - ECOSOC.🤝
Today's meeting on the situation of the Roma community and human rights.👥
My presentation told about the current situation of Roma in Poland, as well as about the challenges and problems related to the conflict in Ukraine.
The organizer was the international non-governmental organization HWPL-Berlin affiliated with the United Nations -ONZ- ECOSOC.🤝
Dziękujemy za spotkanie pani Judycie Rozbickiej -Prokopicz -Pełnomocnik Wojewody Mazowieckiegob ds Mniejszości Narodowych i Etnicznych .
Nasza współpraca dotyczy wypracowania wsparcia i kontynuacji strategii pomocowej na rzecz pomocy Osobom uciekającym przed wojną w Ukrainie w tym uchodzcom ukraińskim pochodzenia romskiego.
Zakończyliśmy warsztaty dla osób z Urzędu Miasta Łodzi i z Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego z zakresu różnic międzykulturowych i kontaktów ze społecznością romską.
♦️Dziękujemy za gościnę Fabryka Aktywności Miejskiej i organizacji HaKoach 🤝
♦️Po wakacjach przeszkolimy kadry dyrektorskie i nauczycielskie szkół w woj. łódzkim
♦️ Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
📢Zakończylismy nasze spotkania warsztatowo/szkoleniowe w Krakowie 🤝
✍W ramach projektu zostanie wypracowana przez środowiska mniejszości wielopoziomowa strategia współpracy i włączania grup narażonych na dyskryminację i wykluczenie społeczne.
✍Strategia stanie się podstawą dla szerokich systematycznych działań rzeczniczych. Podjęte działania strategiczne, horyzontalne, przez koalicje i sojusze, dadzą narzędzia by zwiększyć efektywność władz lokalnych w obszarze przeciwdziałania ksenofobii/rasizmowi i tworzenia społeczeństwa inkluzywnego.
📢Nowe działania,
Nowa współpraca
Delegacja z Litwy przedstawiciele litewskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz młodzi liderzy i liderki Romskiej Organizacji na Litwie spotkali się z Prezesem Centralnej Rady Romów w Polsce -Karolem Kwiatkowskim by omówić strategię współpracy, a także czerpać z doświadczenia naszej organizacji.
Dziękujemy za spotkanie🤝👏
📢 Zakończyliśmy szkolenia dla Zespołu Wsparcia wspierającego Uchodzców Ukraińskich pochodzenia Romskiego w Polsce.
Uczestnikami spotkania były osoby działajace od pierwszych dni wybuchu wojny w Ukrainie, ktore wspierały Uchodzców Ukraińskich pochodzenia Romskiego w różnych Województwach Polski.
Spotkanie dotyczyło "Ochrony Cudzoziemnów Uciekających z Ukrainy". Zespół trenerski poruszał najważniejsze zagadnienia wspierajace, pokazał narzędzia które są potrzebne do pracy📑👥
Organizatorami dwudniowych warsztatów był IOM-Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji oraz Centralna Rada Romów w Polsce.🤝
Sastipen bach amare bare manuszeske, lideroske Stahiroske🎉🎉
STAHIRO STANISŁAW STANKIEWICZ ‼️
Dziś obchodzi swoje 79-te urodziny.
Lider romski, ekspert i konsultant dla Rządów i Samorządów, były prezydent International Romani Union , viceprezydent ERTF przy Radzie Europy, autor wielu raportów, i publikacji o sytuacji społeczności romskiej w Polsce i na świecie.
Tworzył strategie włączjace społeczność romską , samorzecznik Romów.
Z zawodu dziennikarz, redaktor naczelny RROM PO DROM. RROM P-O DROM przedstawiający się jako pierwsze w Polsce pismo Romów (wydawany od 1990 roku w Białymstoku).
Pełnione funkcje: 1986 członek prezydium IRU i Romano Jekhipen w Paryżu od 1990 r. do chwili obecnej; viceprezydent Iternational Romani Union od 1990 r.; członek Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej; 1992-96 dyrektor program w Soros Roma Fundation (Szwajcaria); przewodniczy Council of Polish Roma; od 2000 r. przedstawiciel IRU w ONZ; członek Międzynarodowej Grupy Mediacyjnej - Roma and Siti Contact Point przy Office Democratic Institutions and Human Rights.
Wiceprezydent ERTF przy Radzie Europy.
STANISŁAW STANKIEWICZ‼ ️🎉
Today it celebrates its 79th birthday.
Roma leader, expert, former president of the International Romani Union, vice-president of ERTF at the Council of Europe, author of many reports and publications on the situation of the Roma community in Poland and in the world.
He created strategies that included the Roma community, and a self-advocate of the Roma
A journalist by profession, editor-in-chief of RROM PO DROM. RROM P-O DROM, presenting itself as the first Roma magazine in Poland (published since 1990 in Białystok).
Functions: 1986 member of the IMU presidency and Romano Jekhipen in Paris from 1990 to the present; Vice-President of the Iternational Romani Union since 1990; member of the International Auschwitz Council; 1992-96 program director at the Soros Roma Foundation (Switzerland); chairs the Council of Polish Roma; since 2000, the representative of the IMU at the United Nations; member of the International Mediation Group - Roma and Siti Contact Point at the Office Democratic Institutions and Human Rights.
Vice-president of ERTF at the Council of Europe.
Garden Party w British Embassy w Warszawie z okazji Jubileuszu Królowej Angielskiej Elżbiety II🇬🇧
Rok.1952-2022
🎉
Garden Party at the British Embassy in Warsaw on the occasion of the Jubilee of Queen Elizabeth II of England
1952-2022
🏛️🌈"Już w sobotę 4.06 o godz.12:30 zapraszamy na plac przed Zachętą na spotkanie z Małgorzatą Mirgą-Tas, autorką wystawy „Przeczarowując świat" na tegorocznym La Biennale di Venezia oraz kuratorami — Wojtek Szymański i Joanna Warsza. Będzie to pierwsze w Warszawie otwarte dla publiczności spotkanie z zespołem autorskim.☀️
Rozmowa będzie okazją aby wspólnie z artystką „przejść przez pałac obrazów", poznać ukryte w tkaninach symbole i znaczenia, a także usłyszeć herstorie i przywracaną przez artystkę opowieść o romskiej społeczności. Więcej informacji o wystawie „Przeczarowując świat” 👉 https://labiennale.art.pl
👉Spotkanie poprowadzi Karolina Stankiewicz-Kwiatkowska — kulturoznawczyni, dziennikarka, propagatorka kultury romskiej, redaktorka naczelna pierwszego pisma romskiego „RROM-PO-DROM”, która od ponad 22 lat prowadzi społeczne, polityczne i prawne działania rzecznicze na rzecz społeczności romskiej.
W przypadku niesprzyjającej pogody spotkanie odbędzie się w sali kinowej.📽️ Do zobaczenia!"👋
🤗 Mamy przyjemność być w Fabryce Aktywności Miejskiej, gdzie odbywa się szkolenie dla osób z Urzędu Miasta Łodzi w zakresie różnic międzykulturowych.
Dziękujemy za współpracę organizacji HaKoach 🤝👏
Szkolenie odbywa się w ramach projektu WŁĄCZ SIĘ Sieciowanie, edukowanie, komunikowanie - partycypacja łódzkich mniejszości.
Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
W dniu dzisiejszym zostały przedstawione wstępne wyniki badań nad polską strategią na rzecz Romów w ramach raportu Roma Civil Monitor w panelu: Monitorowanie efektywności funduszy krajowych i unijnych na rzecz Romów .
Wstępne wyniki przedstawiała Elżbieta Mirga-Wójtowicz
Narodowe Strategiczne Ramy dla Romów: przypadek Roma Civil
Monitoring (RCM) w ramach organizowanego w Parlamencie Europejskim Tygodnia Romów 2022.
Projekt Roma Civil Monitor 2021-2025 2 Polsce jest realizowany przez Fundację Jaw Dikh we współpracy z Centralną Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów oraz Moniką Szewczyk.
Today I had a honor to present preliminary results of research on the Polish strategy for the Roma within Roma Civil Monitor report in panel: Monitoring the effectiveness of national and EU funds for Roma under
the National Roma Strategic Frameworks: the case of Roma Civil
Monitoring (RCM) as part of the program of Roma Week 2022 organised in the European Parlament.
The Roma Civil Monitor project 2021-2025 in Poland is being realized by the Jaw Dikh Foundation, with cooperation with Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów and Monika Szewczyk
Fundacja Jaw Dikh #Romaweek #ERGO
16 maja 1944 r. W obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau około 600 więźniów romskich nie pojawiło się na zwykłym porannym apelu, krzycząc do strażników SS: „Nie wychodzimy! Wchodzisz tutaj! Jeśli czegoś chcesz, musisz wejść do środka ». Romowie, kobiety i dzieci bronili się przed eksterminacją. W rezultacie tego dnia żaden z Romów nie zginął w komorach gazowych. Ten odważny bunt przeciwko cierpieniom Romów w okresie nazistowskiego reżimu jest często określany jako Romski Dzień Oporu.
Dzisiejsze spotkanie organizacji pozarządowych dotyczące Funduszy Europejskich dla Rozwoju Społecznego🤝
📢 O Programie
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS) stanowi kolejny etap do dalszego rozwoju społecznego i gospodarczego kraju.
‼️Wzieliśmy udział w Spotkaniu Sektora Ochrony organizowane z ramienia UNHCR na którym odbyło się spotkanie wysokiego szczebla z udziałem Zastępcy Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców (Ochrona), pani Gillian Triggs
oraz Specjalnego Przedstawiciela ONZ ds. Uchodźców.a także Sekretarz Generalny ds. Przemocy
Pani Pramila Patten.
Podczas tego spotkania został przedstawiony przegląd najważniejszych problemów związanych z ochroną w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem przemocy ze względu na mniejszości, płeć, ochrony dzieci i handlu ludźmi.
8 i 9 maja we Wrocławiu trwa ogólnopolskie spotkanie kilkuset samorządowców, pdzedstawicieli i przedstawicieli organizacji pozarządowych, przedstawicieli/-ek strony rządowej, partnerów z Ukrainy, świata biznesu i nauki.
Rozmowy, w trakcie których wypracowane zostaną rekomendacje dla strony rządzącej, związane będą z funkcjonowaniem Polskich samorządów po przyjęciu ponad 3 mln obywatelek i obywateli z Ukrainy.
Wydarzenie odbędzie się pod kopułą Hala Stulecia a zaproszenie do obrad przy 52-osobowym Okrągłym Stole otrzymało kilkudziesięciu partnerów wydarzenia.
W skład każdego podstolika wchodzi kilkunastu ekspertów/-ek, z grona samorządowców, biznesu, nauki i przedstawicieli/-ek NGO. Prace merytoryczne już trwają – koordynatorzy/-rki stolików organizują prace zdalne w swoich obszarach.
Bardzo merytoryczne spotkanie👥
Szkolenie zorganizowane we współpracy z Centrum Dialogu Łódź w ramach projektu WŁĄCZ SIĘ Sieciowanie | edukowanie | komunikowanie - partycypacja łódzkich mniejszości. Przed nami szkolenia dla osób z urzędów i kadr nauczycielskich!
Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Szkolenie zorganizowane we współpracy z Centrum Dialogu Łódź w ramach projektu WŁĄCZ SIĘ Sieciowanie | edukowanie | komunikowanie - partycypacja łódzkich mniejszości. Przed nami jeszcze jedno szkolenie dla służb mundurowych, a także szkolenia dla osób z urzędów i kadr nauczycielskich!
Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.
Trzecie spotkanie naszej koalicji w całości poświęcone było pomocy osobom uchodźczym i pomocy humanitarnej w Ukrainie.
Organizacje przedstawiły swoje dotychczasowe działania, wyzwania, z którymi mierzą się od 24 lutego i dalsze plany.
Spotkanie KOMM jest niezwykle cenne ze względu na możliwość wymiany doświadczeń, sprawdzonych praktyk oraz wiedzy. To szansa dla osób zaangażowanych w pomoc, żeby także uzyskać wsparcie, np. wymieniając się kompetencjami.
Fundacja "Za Wolność Waszą i Naszą" / Żydowskie Stowarzyszenie Czulent / Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów / Razom w szkole / Fundacja "Razom" / Porozumienie Wschód - Zachód / Взаимопонимание Восток - Запад / Fundacja Ukraina / Klub Ukraiński w Krakowie - Fundacja Zustricz / Olga Chrebor Pełnomocnik Prezydenta ds. UAinWro
i inni!
DZIĘKUJĘ MAŁGOSIU, ŻE MOGĘ BYĆ CZEŚCIĄ TWOJEGO NIESAMOWITEGO ARTYSTYCZNIE
DZIEŁA/WYSTAWAY
💗🤝
Wystawa "Przeczarowując świat" Małgorzaty Mirgi-Tas. Na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki Biennale w Wenecji Pawilon Polski z projektem Przeczarowując świat stworzonym przez romską artystkę Małgorzatę Mirgę-Tas. Wystawę można oglądać od 23 kwietnia do 27 listopada.
Organizatorem wystawy jest Zachęta — Narodowa Galeria Sztuki. Kuratorami – Wojciech Szymański i Joanna Warsza. Jej partnerami są: Instytut Adama Mickiewicza oraz Europejski Instytut Sztuki i Kultury Romskiej (ERIAC), we współpracy z Instytutem Polskim w Rzymie.
Instalacja składać się będzie z dwunastu wielkoformatowych trójdzielnych tkanin nawiązujących do słynnego "kalendarzowego" cyklu fresków z Palazzo Schifanoia w Ferrarze. Fundamentalne dla europejskiej historii sztuki obrazy przedstawiające bogów olimpijskich, znaki zodiaku czy sceny z życia dworu w Ferrarze wykorzystywane są przez artystkę do opowiedzenia o specyficznej polsko-romskiej tożsamości. Dokonuje ona przemiany tych obrazów i motywów poprzez włączenie do nich elementów kultury polsko-romskiej oraz
"odczarowanie" stereotypowych narracji o Romach.
‼️Dziś z Inicjatywą Nasz Rzecznik uczestniczymy w spotkaniu z prof. Marcinem Wiąckiem – Rzecznik Praw Obywatelskich z udziałem Ekspertki i Ekspertki z Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich 👥
Poruszamy zagadnienia i postulaty, które wybrzmiały 🗣 podczas prac zespołów roboczych inicjatywy Nasz Rzecznik:
🔹Zespół ds. lokalnych
🔹Zespół praw osób z niepełnosprawnościami
🔹Zespół praw opiekunek/-ów
🔹Zespół praw kobiet,
🔹Zespół praw osób LGBTQ+,
🔹Zespół praw uchodźców/-czyń
🔹Zespół edukacja włączająca
🔹Zespół zdrowie
🔹Zespół ochrona środowiska / klimat
🔹Koalicja Infolinii
Inicjatywa Nasz Rzecznik realizowana jest pod parasolem Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych przy wsparciu CIVITATES.
Chcemy całego życia | Sieć Obywatelska - Watchdog Polska | Stowarzyszenie Wiosna bez Barier | Miasto Obywatelskie Lubartów | Stowarzyszenie Paryżanie | WWF Polska | Ruch Społeczny Godność i Wsparcie Drogą i Nadzieją | Stowarzyszenie Mudita | Centrum Praw Kobiet | Kampania Przeciw Homofobii | Koalicja Łódź Różnorodności | Stowarzyszenie HaKoach | Fundacja Autism Team | Fundacja Urszuli Jaworskiej | Fundacja Aktywności Lokalnej | Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć | Green REV Institute | Humanity in Action Polska | Fundacja Rodzić po Ludzku | Fundacja Pro Aperte | Centralna Rada Romów w Polsce | Fundacja Akceptacja | Gmina Komprachcice | Akcja Demokracja | OTOP - Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków | Fundacja Giganci | Fundacja Rodzic w mieście | Stowarzyszenie My, Rodzice – Stowarzyszenie Matek, Ojców i Sojuszników osób LGBTQIA | Stowarzyszenie Klucz - Stop Społecznym Wykluczeniom
W Programie telewizyjnym - My Romowie
Karolina Kwiatkowska i Karol Kwiatkowski opowiadali o aktualnych działaniach Centralnej Rady Romów w Polsce oraz organizacji romskich, a także ważnym święcie jakim jest 8 kwietnia Międzynarodowy Dzień Romów.
ZAPRASZAMY ‼️
19 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie.
SARE ROMENGE PE CEŁO SWETO/ LUMIA SASTYPEN BACHT. SARE DEDZIWAS SYR MAJFEDYR.
OPRE ROMA🤝
Międzynarodowy Dzień Romów
Święto ustanowione w 1990 r. podczas kongresu w podwarszawskim Serocku, promuje naszą bogatą kulturę, tradycję oraz inicjuje debatę o problemach, z jakimi się borykamy.
Dzień obchodzony jest w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów, a jego uczestnicy zwrócili się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową.
Ważne jest aby w tak trudnych czasach jakie mamy teraz wzmocnić strategię na rzecz równości Romów i integracji w społeczeństwie europejskim, a w czasach kryzysu jedynym sposobem na pokonanie wyzwań jest współpraca i solidarność.
Polskę na 59. Międzynarodowej Wystawie Sztuki — La Biennale di Venezia reprezentować będzie romsko-polska artystka Małgorzata Mirga-Tas zatytułowana „Przeczarowując świat”
Wystawa potrwa od 23 kwietnia do 27 listopada 2022.
Kuratorką generalną jest Cecilia Alemani.
Gosiu serdeczne gratulacje i życzymy wygranej‼️
‼️Nasze spotkanie warszatowe dla Liderek i Liderów Romskich Przeciwko Wykluczeniu.
Samorzecznictwo to wyzwanie dla społeczności romskiej, to szansa na odzyskanie należnego miejsca w społeczeństwie większościowym, szansa na przywrócenie sprawiedliwości i równości.
Należy jednak pamiętać, że z jednej strony bycie liderką/liderem to przywilej a z drugiej obowiązek i odpowiedzialność. Warto jednak działać by mieć poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość.🗣
-----‐-----‐-----------------------------------------------------------------
PROJEKT REALIZOWANY Z DOTACJI PROGRAMU AKTYWNI OBYWATELE-FUNDUSZ KRAJOWY
PARTNER PROJEKTU GALERIA ŁAŹNIA RADOM🤝
Dzięki wspólnej współpracy i zaangażowaniu
Władz Wasilkowa, Pełnomocnika Wojewody Podlaskiego do Spraw Mniejszości Narodowych i Etnicznych naszej organizacji Centralnej Rady Romów w Polsce, udało się zorganizować miejsca pracy dla grupy kobiet uchodźczyń, które przebywają w ośrodku w Wasilkowie.
Dziękujęmy za działania🤝
Dziś Centralna Rada Romów w Polsce
Karolina Kwiatkowska i Karol Kwiatkowski
Przeprowadziło szkolenie jak współpracować z miejszościami czyli dialog międzykulturoway🤝
Szkolenie zorganizowane we współpracy z Centrum Dialogu Łódź oraz HaKoach w ramach projektu WŁĄCZ SIĘ Sieciowanie | edukowanie | komunikowanie - partycypacja łódzkich mniejszości. W najbliższym czasie kolejne szkolenia dla służb mundurowych, a także dla osób z urzędów i kadr nauczycielskich!
Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG
Dziękujemy za spotkanie panu Wojciechowi Przygońskiemu- Pełnomocnikowi ds. Mniejszości Narodowych I Etnicznych Województwa Podlaskiego.
Spotkanie dotyczyło Uchodźców ukraińskich pochodzenia romskiego którzy są na Podlasiu.
Szybkie działania i pomoc zostały dostarczone do uchodźców .
Karol Kwiatkowski -wiceprezes
Centralna Rada Romów w Polsce
Wszyscy bezpiecznie dotarli na miejsce
Podziękowania dla
@ Soraya Post, @Bagir Kwiek
@Joanna Talewicz-Kwiatkowska
@Karolina Kwiatkowska
@Karol Kwiatkowski
Dzięki 🤝
Centralna Rada Romów w Polsce
‼️‼️Pomoc dla Obywareli Ukraińskich pochodzenia romskiego.
Każda kwota jest ważna i potrzebna.‼️
Pieniążki idą na leki i potrzebne rzeczy.
Z DOMISKIEM FUNKA DLA ROMÓW‼️‼️‼️
Dziękujemy🤝
Wspólnie działamy 📢
Rusza Zespół Praw Uchodźców/czyń Inicjatywy „Nasz Rzecznik”
Spotkanie będzie poświęcone wsparciu uchodźców z Ukrainy (doraźnemu i długofalowemu), w tym uchodźczyń u uchodźców z niepełnosprawnościami, ale też innym kwestiom, które uznamy za ważne i pilne.
Wiecej informacji
naszrzecznik.pl
📢📢 Proszę o pełną mobilizacje.!!!!!!!
Dziewczynka sama jest na przejściu granicznym w Zosinie.Zagineła jej rodzina. Obecnie przebywa w bezpiecznym miejscu.
Szukamy jej matki , która wraz z siostrą wjechała na granice 4.03.2022.
Prośba ogromna trzeba znaleźć jej matkę.‼️‼️
Prosimy o udostępnienie
Numery do Kontaktu
511544822
796349553
Dane dziewczynki: Yuzepchuk Snizhana
Dane matki: Albina Yuzepchuk
Прошу повної мобілізації. !!!!!!!
Дівчина одна на прикордонному переході у Зосині, її родина зникла безвісти. Наразі він у безпечному місці.
Розшукуємо її матір, яка 4 березня 2022 року разом із сестрою увійшла до кордону.
Величезне прохання, щоб знайти її маму.‼️‼️
Поділіться будь ласка
Контактні телефони
511544822
796349553
Інформація про дівчину: Юзепчук Сніжана
Дані матері: Альбіна Юзепчук
📢 I am asking for full mobilization. !!!!!!!
The girl is alone at the border crossing in Zosin, her family has gone missing. He is currently in a safe place.
We are looking for her mother, who entered the borders with her sister on March 4, 2022.
A huge request you need to find her mother.‼ ️‼ ️
Please share
Dziękujemy Pełnomocnikowi Wojewody ds. Mniejszosci Narodowych I Etnicznych - pani Judycie Rozbickiej -Prokopowicz za wsparcie i pomoc w tak trudnym czasie jakim jest wojna w Ukrainie i kryzys migracyjny.
Dzięki szybkiej reakcji możemy wspierać uchodzców.
Podziękowania za współpracę🤝
Dzisiaj Prezes Centralnej Rady Romów w Polsce Stanisław Stankiewicz był w Ośrodku dla Uchdzców w Krzyżewie pod Białymstokiem
Jest tam 11 osobowa grupa obywateli ukraińskich pochodzenia romskiego.
Nasza organizacja dostarczyła najważniejsze potrzebne rzeczy.
Kodo sy Roma dzivenys pashe Odessa
6 chavore thaj 5 phure.
OŚWIADCZENIE 📢
CENTRALNA RADA ROMÓW W POLSCE
NIE JEST W ŻADNEJ ROMSKIEJ KOALICJI POMOCOWEJ.
Centralna Rada Romów w Polsce to organizacja rzecznicza działająca na rzecz społeczności romskiej od latach 90-tych.
Dla nas ważne jest aby przeciwdziałać wykluczeniu Romów na płaszczyźnie społecznej,zawodowej ,edukacyjnej.
Stowarzyszenie przez ponad 20 lat działalności i współpracy z międzynarodowymi i krajowymi organizacjami romskimi, z organizacjami miejszościowymi, uczelniami, samorządami, instytucjami państwowymi wypracowało szeroką sieć relacji i kontaktów, która stanowi dla nas wsparcie merytoryczne i wymianę doświadczeń/dobrych praktyk działań na rzecz Romów zarowno na poziomie lokalnym jak i międzynarodowym.
Od 24 lutego br trwa wojna w Ukrainie jest to trudny i bardzo niestabilny czas dla nas wszystkich. W wojnie najbardziej cierpi ludność cywilna ,w tym obywatele ukraińscy pochodzenia romskiego.
Jako liderzy, wolontariusze podejmujemy szereg działań pomocych dla Obywateli Ukrainy. MY również organizaujemy zbiorki i transport.
W tym celu jesteśmy w stałym kontakcie z Urzędem Wojewódzkim na Mazowszu z panią Pełnomocnik do spraw Mniejszosci Narodowych i Etnicznych, a także z organizacjami romskimi na Ukrainie w celu monitorowania sytuacji Romów oraz szybkiej reakcji niesienia pomocy.
W celu uzyskania pomocy lub informacji proszę dzwonić pod numer tel .511554822 lub pisać na stronie Fb Centralna Rada Romów w Polsce , Centrum Doradztwa I Informacji dla Romów
mail.crr@vp.pl
Karol Kwiatkowski
Centralna Rada Romów w Polsce, Centrum Doradztwa I Informacji dla Romów
Nasza organizacja oraz dobrzy ludzie zorganizowali transport z najpotrzebniejszymi rzeczami dla obywateli Ukraińskich pochodzenia romskiego , potrzebujących w Ukrainie.
Dziękujęmy wszystkim za pomoc💖
W tak trudnej sytuacji jaką jest wojna na Ukrainie, Centralna Rada Romów w Polsce jest w stałym kontakcie z panią Pełnomocnik Wojewody Mazowsza ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych.
Wspólnie analizujemy sytuację rodzin romskich na granicach z Ukrainą i angażujemy się w pomoc uchodźcom. Nasza organizacja kontaktuje się z tamtejszymi stowarzyszeniami,organizacjami romskimi
Jutro wyruszamy na przejście graniczne do Przemyśla , żeby przekazać ponad 3 tony długoterminowej żywności dla społeczności Romskiej ,Ukrainskiej w Ukrainie.
GO TO FUNDRAISER PAGE Help the Roma access humanitarian aid in Ukraine
The war that the Russian Federation has waged against the sovereign Republic of Ukraine has already cost numerous lives and displaced hundreds of thousands of people. Among the displaced Ukrainians are the Roma, who - despite being loyal citizens of the country - are facing particular difficulties at the moment.
This funding campaign is coordinated by ERGO Network and international Roma activists in cooperation with Ukrainian Roma organizations Roma Women Fund Chiricli.
The purpose of this campaign is to collect the funds to ensure that the Roma community has the same access to humanitarian support as the rest of the population.
In particular, the funds are covered for the following actions:
- To help the Roma to access organisations giving out humanitarian aid. This can be helpful with providing transportation, food, medications, accommodation, sanitation kits and other supplies to the people in need.
- To help the Roma women, children, and the elderly seeking relocation reach the borders of Ukraine with accepting countries. At the moment many people are stuck because they have no access to transport.
- To ensure transport and accommodation for displaced Roma individuals, who are not accepted in volunteer initiatives due to discrimination.
The Roma community of Ukraine stands in solidarity with the Ukrainian people and the Army.
But your donations will help our brothers and sisters to bridge the gap in access to services created by history.
27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Data święta, uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., nie została wybrana przypadkowo.
W 1945 r. 27 Sycznia został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau –obecnie jedno z najważniejszych Miejsc Pamięci o Zagładzie.
Wszystkim znajomym „Z okazji Święta Świateł – Chanuki życzmy , którzy obchodzą to święto cudownego czasu z najbliższymi! Chag Chanuka Sameach!”
Święto Świateł rozpocznie się dziś wieczorem, kiedy to w wielu żydowskich domach podpalona zostanie pierwsza świeca na specjalnym świeczniku. Kolejne światełka zapalane będą przez następne osiem dni - na pamiątkę biblijnego wydarzenia z czasu powstania Machabeuszy.
Dzisiejsze spotkanie Karola Kwiatkowskiego z Szymonem Hołownią Polska 2050.
Panowie rozmawiali o wspolólnym dialogu międzykulturowym, sytucji mniejszości Romskiej w Polsce i Europie 🤝
📢Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.
Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem to święto upamiętniające pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech podczas nocy kryształowej. To wtedy - w nocy z 9 na 10 listopada 1938 roku - w całych Niemczech doszło do zainicjowanego przez władze pogromu ludności żydowskiej. Palono synagogi, demolowano sklepy, dewastowano cmentarze, zabito ok. 90 Żydów, a 35 tysięcy osób wysłano do obozów koncentracyjnych.
W tym dniu szczególnie przypominamy sobie jak istotny jest sprzeciw wobec nietolerancji i neofaszyzmu oraz zapraszamy do promowania wartości otwartości i szacunku dla mniejszości etnicznych, rasowych czy religijnych.
Źródło Centrum Wielokulturowości
📢📢Miło nam poinformować, że ruszamy z nowym projektem realizowany w partnerstwie z organizacją Ha Koach, Miastem Łódź,
Centrum Dialogu Łódź i Łódź Różnorodności.
Projekt realizowany z dotacji Program Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.
Zachęcamy do polubienia profilu, na którym będą pojawiać się wszystkie aktualności. A w planach mamy spotkania, szkolenia i dużą kampanię promocyjno-informacyjną. Także będzie się działo! 😊
5-tego listopada przypada rownież 80. rocznica pierwszej deportacji Romów i Sinti (pochodzących z terenów okupowanej przez Niemcy Austrii) do utworzonego w getcie łódzkim obozu cygańskiego.
Pamięć historyczna jest niezwykle ważna.
📯📯
Międzynarodowy Dzień Języka Romskiego
– święto romskie obchodzone 5 listopada ustanowione z inicjatywy Stanisława Stankiewicza Centralna Rada Romów w Polsce,
International Romani Union oraz Vejko Kajtazi organizacji "Kali Sara") w dniu 5 listopada 2009 na posiedzeniu Komisji do Spraw Języka w Zagrzebiu.
Od 2015 roku UNESCO ustanowiło Światowy Dzień Języka Romskiego w celu promowania zachowania języka i kultury romskiej.
🔔Wspieranie inicjatyw edukacyjnych w szkolnym środowisku wielokulturowym👏
Nowy projekt nowe wyzwania.
Wszelkie Informacje będą zamieszczone na Fb i naszej stronie internetowej.
Zapraszamy do odwiedzania nas👍
Wszystkim Asystentom Edukacji Romskiej oraz Asystentom Kulturowym składamy najlepsze życzenia i życzymy dalszych sukcesów.
Wasza praca jest nieoceniona.
Zapraszamy na Portal Kultury Romów E-Drom
Na wywiady z Prezesem Centralnej Rady Romów- Karolem Kwiatkowskim
oraz Izą Stankiewicz Asystentem Edukacji Romskiej
👏👌
Bardzo konstruktywne spotkanie Prezesa Centralnej Rady Romów z Wicemarszałkiem Województwa Mazowieckiego Rafałem Rajkowskim.
Wspólne rozmowy dotyczyły przyszłosci społeczności romskiej. Nowe plany i nowa wspólna strategia 👌
Dziękujemy za spotkanie👏
Polecamy Szkolenie online które odbędzie się w dniach 3-5 grudnia oraz 10-12 grudnia 2021 r. Zaproszenie skierowane do młodych Romów i Sinti z każdego z 57 państw uczestniczących w OBWE do wzięcia udziału w naszym kursie.
Dowiedz się więcej i zgłoś się do 31 października > bit.ly/2Yqv1W7
W Budapeszcie odbyła się ewaluacja pierwszej dekady polityki integracji społecznej i integracji Romów. Na Konferencji Prezydencji Węgierskiej obecni byli przedstwiciele Rady Europy, Komisji Europejskaiej oraz Kraje członkowie. Omawiano krajowe strategie dotyczące Romów na podstawie 10-letniej pracy na rzecz społeczności romskiej.
Według badań monitorujących przeprowadzonych przez Agencję Praw Podstawowych wyniki postępów są nikłe – „Musimy uczyć się na błędach i ulepszać strategie, ale integracja musi być procesem dwukierunkowym, a środki integracji muszą być skierowane zarówno do głównej populacji, jak i do Romów”.Stwierdziła przewodnicząca Europejskiego Forum Romów - Miranda Vuolasranta
02 września Centralna Rada Romów w Polsce będzie uczestniczyć w seminarium o dialogu międzykulturowym “Usłyszeć Innego/Inną”.
Wraz z operatorem programu Aktywni Obywatele na Litwie oraz we współpracy z Fundacją Pogranicze weźmiemy udział w międzynarodowym 3-dniowym seminarium .To idealna okazja na spotkanie w gronie osób budujących mosty pomiędzy różnymi kulturami//narodami/społecznościami. Seminarium odbędzie się w dniach 2-6 października 2021 w Krasnogrudzie (niedaleko Sejn), na pograniczu polsko-litewskim.
Papież Franciszek 14 wrzesnia we wtorek spotkał się na Słowacji z przedstawicielami Romów. Ich obecność na Słowacji jest dość pokaźna. W 5-milionowym społeczeństwie jest ich ponad 100 tys.
Papież zwrócił uwagę na konieczność przełamywania stereotypów. Niełatwo wykraczać poza uprzedzenia, także między chrześcijanami. Nie jest proste docenianie innych, często widzimy w nich przeszkody lub przeciwników i wydajemy osądy, nie znając ich twarzy i historii - dodał.
Link do artykułu https://www.vaticannews.va/pl/kosciol/news/2021-09/romowie-czekaja-na-papieza.html/
Spotkanie papieża ze słowackimi Romami /VATICAN MEDIA HANDOUT /PAP/EPA
Nowy rok szkolny 2021/2022👏
Nowe wyzwania i nowe działania👌
Asystenci Edukacji Romskiej mają wiele pracy.
Centralna Rada Romów w Polsce będzie konsulowała z AER dane na temat problemów i nowych rozwiązań w pracy Asystentów.
Mamy w tym roku rownież zaplanowane spotkania, szkolenia i konferencje edukacyjne, o których będziemy informować na bieżąco 🤗
Dziękujemy pani dyrektor Izabeli Leśniewskiej za dotychczasową współpracę za wsparcie merytoryczne ,parnerstwo w pracy i stałe wspieranie Asystentów Edukacji Romskiej oraz Społeczność Romską.
Nasze wspólne cele i projekty będziemy realizować👌
Centralna Rada Romów w Polsce
Asystenci Edukacji Romskiej w Radomiu
Dzisiejsze spotkanie w Ministerstwie Edukacji i Nauki z panem Ministrem Tomaszem Rzymkowskim dotyczyło propozycji obszarów tematycznych dla grupy roboczej w MEN na temat Asystentów Edukacji Romskiej oraz edukacji dzieci romskich.
Dziękujemy panu Ministrowi za merytoryczne spotkanie.
75 lat temu, 4 lipca 1946 r., tłum mieszkańców Kielc, przy udziale milicjantów i żołnierzy, dokonał masakry ocalałych z Holocaustu Żydów, mieszkających w budynku przy ulicy Planty 7/9. Iskrą, która zainicjowała wybuch przemocy, była plotka o mordzie rytualnym chrześcijańskich dzieci. W następstwie wydarzeń na Plantach śmierć poniosło co najmniej 40 osób narodowości żydowskiej.Następstwem pogromu kieleckiego była fala emigracji Żydów z Polski, która objęła około 100 tysięcy osób.
Romowie protestują w związku ze śmiercią Roma Stanislawa Tomasa w Teplicach w Czechach. Interweniujący wobec Roma funkcjonariusze w Teplicach przyduszali go, co było powodem jego śmierci.
Demonstracje odbywają się na ulicach w wielu krajach a także przed Ambasadami Czech.
Społeczność romska domaga się sprawiedliwości.
Dziś uczestniczmy w bardzo ważnym spotkaniu.
Obywatelskie Wysłuchanie Publiczne
Program Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027 (FERS)
Prezes CRR Karol Kwiatkowski podkreślał jak ważne jest wyodrebnienie oddzielnego Programu wspomagającego rozwój społeczności romskiej,a także udział merytoryczny CRR w konsultacjach społecznych.
Dzisiaj podczas spotkania w Urzędzie Miasta Krakowa, zorganizowanego przez Urszulę Majcher-Legawiec z Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja.
W pierwszej części spotkania poznajemy wyniki badań dotyczących dzieci z doświadczeniem migracji zaprezentowane m.in. przez prof. dr hab. Krystynę Slany, dr. Adama Bulandrę ze stowarzyszenia Interkulturalni PL, dr Dorotę Jaworską i Khedi Alievę z Fundacja Kobiety Wędrowne.
W drugiej części asystentki i asystenci międzykulturowi wezmą udział w warsztatach prowadzonych przez specjalistki z poradni psychologiczno-pedagogicznych, aby dowiedzieć się, jakie są zadania poradni w kontekście ich pracy a także jakie elementy zachowania i funkcjonowania dzieci z doświadczeniem migracji są częścią procesu adaptacji, a jakie powinny zaniepokoić dorosłych pracujących w szkole.
Równolegle przedstawicielki i przedstawiciele organizacji współtworzących Koalicję na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych oraz romskich (Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja, Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS), Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów, Fundacja W Stronę Dialogu, Fundacja Kobiety Wędrowne) wezmą udział w spotkaniu z przedstawicielkami Urzędu Miasta Krakowa dotyczącym edukacji i wspierania dzieci romskich.
Przed nami długi i owocny dzień! 💙
* Cytat z wypowiedzi Krzysztofa Banaszczyka, polonisty w Szkole Podstawowej w Bezwoli.
Seminarium, warsztaty i spotkanie są częścią działalności Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych, zainicjowanej przez Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) dzięki wsparciu finansowemu EVZ Foundation.
Dziś 21 maja obchodzimy Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, właśc. Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju (ang. World Day for Cultural Diversity for Dialogue and Development) – święto obchodzone corocznie 21 maja, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją
22 grudnia 2002 w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej uchwalonej na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w dniu 2 listopada 2001 roku
W hiszpańskim parlamencie jednogłośnie zatwierdzono utworzenie podkomisji w Kongresie Deputowanych do zbadania Paktu Państwowego przeciwko #Antigitanizmowi i Integracji Romów.
Uznano ze Hiszpania ma historyczny dług wobec Romów. Za liczne prześladowania i akty dyskryminacji wobec społeczności romskiej.
A MY KRĘCIMY FILM o Asystentkach i Asystentach Międzykulturowych i Asystentach Romskich! 😍🤩 DZIĘKUJEMY PANI DYREKTOR IZABELI LEŚNIEWSKIEJ ZA MOŻLIWOŚĆ REALIZOWANIA PROJEKTU W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 23 W RADOMIU😊
Film powstaje w ramach działalności Koalicji na rzecz wzmacniania roli asystentek i asystentów międzykulturowych, zainicjowanej przez Fundacja na rzecz Różnorodności Społecznej (FRS) Koalicję wspóltworzą m.in.: 9dwunastych, Polskie Forum Migracyjne, Fundacja Kobiety Wędrowne, Fundacja W Stronę Dialogu, Kalejdoskop Kultur, Stowarzyszenie "Dla Ziemi", Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów, Dom Pokoju, Stowarzyszenie PORT, Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja, Nomada Stowarzyszenie.
Powstanie i działalność Koalicji wspiera EVZ Foundation.
Dziś 16 maja 1944 r. W Auschwitz-Birkenau więźniowie romscy stawili opór strażnikom SS,
w ten sposób opóźniając eksterminację Narodu Romskiego.
PAMIĘTAMY ❤
AKADEMIA PRZEDSIĘBIORCZYCH KOBIET,
12 maja pierwsze nasze spotkanie 🤗 i solidna dawka praktycznych narzędzi biznesowych, spotkania z trenerami i mentorami oraz możliwość zdobycia cennych kontaktów w świecie amerykańskiego i lokalnego biznesu.
#americancornerradom #AWEenergized
8 kwietnia Międzynarodowy Dzień Romów
Aby uczcić pierwszy Kongres International Romani Union, który odbył się w Orpington w Wielkiej Brytanii przez cały kwiecień Ambasady Brytyjskie w regionie Europy Środkowo-Wschodniej uczestniczą w maratonie flagi romskiej aby podkreślić znaczenie rocznicy.
Pierwszy etap maratonu odbył się w Sofii następnie Bukareszcie i Pradze.
Obecnie flaga romska jest w Warszawie, w Krolewskich Łazienkach .Na zdjeciu widzimy przedstawicieli Ambasady Brytyjskiej w Warszawie.
Nasza organizacja też przystąpiła do uczczenia rocznicy IRU, zrealizowalismy filmik ktory zostanie pokazy na stronie Ambasdy U.K wraz z przedstawicielami innych organizacji romskich z różnych państw.
Dziękujemy Ambasadzie U.K w Warszawie za wsparcie.
W poniedziałek, 19 kwietnia 2021 r., przypada 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim.
Powstanie wybuchło 19 kwietnia 1943 roku, było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem miejskim w okupowanej Europie.
W tak ważnym i symbolicznym dniu 8 kwietnia Międzynarodowym Dniu Romów mieliśmy przyjemność spotkać się i porozmawiać z panią Ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce Anna Clunes oraz Ruth Burns | Senior Policy Officer (Human Rights and Civil Society).
oraz z sekretarzem Centralnej Rady Romów Karoliną Kwiatkowską i Wiceprezydentem International Romani Union Karolem Kwiatkowskim.
Saste bachtałe Romałe, dadywes 8 Aprilo
Pe ceło sweto sare Romenge so najfedyr.
W tym ważnym dla nas dniu, życzę wszystkim Romom na Świecie zdrowia w tych trudnych czasach a także zrealizowania nowych planów na przyszłość.
I żebyśmy byli dumni ze słowa ROM i z naszej społeczności.
8 kwietnia Międzynarodowy Dzień Romów.
W tym roku wypada 50-ta rocznica.
Święto upamiętnia pierwsze spotkanie przedstawicieli Romów z 25 państw, które odbyło się 8 kwietnia 1971 roku w Orpington pod Londynem, obecnie do organizacji przystąpili delegaci z 42 państw. Podczas pierwszego Światowego Kongresu Romów ustalono flagę i hymn romski. Obchody Dnia Romów obchodzone są na całym świecie i organizowane są na na szczeblu międzynarodowym i krajowym.
Pierwszy Światowy Kongres Romów zainaugurował działalność Światowej Rady Romów, która zwróciła się do państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową. Powołany został Międzynarodowy Komitet Cyganów, ustalono flagę i hymn.
Obchody tego dnia wspierane są na szczeblu międzynarodowym przez międzynarodowe organizacje romskie, Parlament Europejski,Radę Europy, Organizację Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz Komisję Europejską
To okazja do poszerzenia wiedzy o społeczności romskiej przez społeczeństwa większościowe. Ten szczególny dzień to święto wszystkich Romów na świecie. To doskonała okazja do przypomnienia o obecności przedstawicieli narodu romskiego w społeczeństwach większości krajów.
Społeczność Romska zawsze była częścią dialogu międzykulturowego.
International Romani Union przeciwdziała wykluczeniu Romów na płaszczyźnie edukacyjnej, zawodowej i społecznej. Tworzy strategię międzynarodową dotyczącą współpracy ze społecznością romską .
Niestety czas pandemii nie pozwala na tradycyjne obchody 50 – tej rocznicy. A wszelkie spotkania, dyskusje zostaną przeniesione do mediów społecznościowych.
W tym ważnym dla nas dniu, życzę wszystkim Romom na Świecie zdrowia w tych trudnych czasach a także zrealizowania nowych planów na przyszłość.
I żebyśmy byli dumni ze słowa ROM i z naszej społeczności.
Z poważaniem
Wiceprezydent International Romani Union
Do spraw ekonomii
Karol Kwiatkowski
Jutro 8 Kwietnia Międzynarodowy Dzień Romów. Wielkie Święto dla społeczności Romskiej na całym Świecie😊 oraz International Romani Union.
Na naszym profilu będą udostępniane przez kilka dni przygotowane materiały z okazji
8 kwietnia .
Rozmowa z Prezydentem IRU - Normunds Rudevics, Wiceprezydentem IRU -Karolem Kwiatkowskim oraz przewodniczącym parlementu IRU ,- Stanisławem Stankiewiczem.
Jutro również spotkanie o 17.00 Będziemy łączyć się na żywo z transmisją na Facebooku Centrum Dialogu Łódź :)
SERDECZNIE ZAPRASZMY!!!!!
Sare Romenge Sastypen bach pe da Swenko🐣
Dedeł tumenge Dewłoro but Sastypen.
Wszystkim współpracownikom i znajomym Najlepsze Życzenia Świąteczne
Zarząd Centralnej Rady Romów w Polsce
W dniu dzisiejszym, odeszła Krystyna Gil,
Prezes Stowarzyszenia Kobiet Romskich W Polsce.
Krystyna Gil z domu Ciuroń uratowała się jako 4 letnia dziewczynka w Szczurowej, gdzie znajdowała się osada Romów. Mieszkańcy tej osady w liczbie 93 osób wraz z najmłodszymi dziećmi zostali rozstrzelani na miejscowym cmentarzu 3 lipca 1943 roku.
W Styczniu 2021 roku, Krystyna Gil została odznaczona Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Niemiec.
Odznaczenie to uhonorowanie jej wieloletniej pracy na rzecz międzypokoleniowego, zorientowanego na przyszłość dialogu, ogólnoludzkich wartości oraz za wszystkie treści jakie przekazywała jako Świadek Historii .
Lokhi phuw łenge
Dzisiaj odbyło się spotkanie zarządu Centralnej Rady Romów w Polsce z panią Pełnomocnik Wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych- Judytą Rozbicką-Prokopicz.
Wizyta dotyczyła bieżących problemów, a także został ustalony plan działania na kolejne miesiące.
Dziękujemy za spotkanie i wypracowane cele.
Dzisiaj odbyło się spotkanie z przedstawicielami mniejszosci,Głównym Urzędem Statystycznym, a także z Pełnomocniczką Wojewody ds. Mniejszości Narodowych i Etnicznych w województwie mazowieckim w sprawie Spisu Powszechnego 2021.
Prezes CRR- Karol Kwiatkowski poruszył najważniejsze kwestie z wiązane ze spisem powszechnym,a także przedstawił niejasności i obawy płynące ze środowiska romskiego.
Wszelkie informacje na temat Spisu Powszechnego będą dostępne na naszym Fb.
Rada UE przyjęła w zeszłym tygodniu wniosek Komisji w sprawie równości Romów, integracji i uczestnictwa w państwach członkowskich UE.
Wniosek był częścią 10-letniego planu działania i ram strategicznych ogłoszonych przez Komisję Europejską w październiku ubiegłego roku w celu wspierania Romów w UE. Plan obejmuje siedem kluczowych obszarów zainteresowania: równość, integracja, uczestnictwo, edukacja, zatrudnienie, zdrowie i mieszkalnictwo. Na wszystkich obszarach Romowie pozostają daleko w tyle za populacją większościową, jak wskazują minimalne cele wyznaczone na 2030 r.
O ile odpowiedzialność za realizację planu spoczywa na państwach członkowskich, tym razem Komisja wzmocni swój monitoring. Dla każdego obszaru Komisja przedstawiła nowe cele i zalecenia dla państw członkowskich dotyczące sposobu ich osiągnięcia, z których oba posłużą jako narzędzia do monitorowania postępów.
„Zaangażowanie na rzecz równości dla wszystkich jest dla nas kluczem do skutecznego przeciwdziałania pandemii COVID-19 i jak najszybszego powrotu do zdrowia” - powiedziała Helena Dalli, komisarz ds. Równości (15 marca) ”.
„Przyjęcie tego zalecenia jasno pokazuje zaangażowanie państw członkowskich w rozwiązywanie wielu wyzwań, przed którymi stoją społeczności romskie w całej UE. Zalecenie pomoże nam osiągnąć wymierne wyniki w ciągu następnych dziesięciu lat i poradzić sobie z długotrwałymi niesprawiedliwościami, dyskryminacją i wykluczeniem ”.
Helena Dalli wygłosi kluczowe przemówienie w piątek rano (19 marca) na szczycie przeciwko rasizmowi . Szczyt będzie dotyczył wdrażania europejskiego planu działań przeciwko rasizmowi na różnych poziomach, z udziałem instytucji UE, państw członkowskich, społeczeństwa obywatelskiego, organów ds. Równości i organizacji oddolnych.
Minimalne cele na 2030 r. Obejmują:
Zmniejszenie co najmniej o połowę odsetka Romów doświadczających dyskryminacji;
Podwojenie odsetka Romów składających zgłoszenie, gdy doświadczają dyskryminacji;
Zmniejszenie różnicy w ubóstwie między Romami a ludnością ogólną o co najmniej połowę;
Zmniejszenie różnicy w uczestnictwie we wczesnej edukacji o co najmniej połowę;
Zmniejszenie o co najmniej połowę odsetka dzieci romskich uczęszczających do oddzielnych szkół podstawowych w państwach członkowskich o znacznej populacji Romów;
Zmniejszenie różnicy w zatrudnieniu i różnicy w zatrudnieniu kobiet i mężczyzn o co najmniej połowę;
Zmniejszenie różnicy w oczekiwanej długości życia co najmniej o połowę;
Zmniejszenie luki w deprywacji mieszkaniowej o co najmniej jedną trzecią;
Zapewnienie co najmniej 95% Romów dostępu do wody wodociągowej.
Europejska koalicja organizacji romskich i pro-romskich z zadowoleniem przyjęła przyjęcie zalecenia Rady i wyraziła ostrożny optymizm, że przyniesie to zmiany w ciągu następnej dekady.
„Cieszymy się, że mamy do czynienia z tak zdecydowanym zaleceniem Rady UE w sprawie Romów” - powiedziała Gabriela Hrabanova, dyrektor Europejskiej Sieci Romskich Organizacji Podstawowych (ERGO Network).
„Teraz do państw członkowskich należy wykazanie prawdziwego zaangażowania w walkę z antygipsyzmem - jako specyficzną formą rasizmu wobec Romów - ze szczególnym uwzględnieniem niedyskryminacji, udziału społeczeństwa obywatelskiego oraz walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym Romów. Jest to odpowiedni moment polityczny, aby rządy odważne i dalekosiężne w swojej polityce i propozycjach finansowania Romów ”.
Romowie to największa mniejszość etniczna w Europie. Spośród około 10-12 milionów Romów w Europie około 6 milionów żyje w UE, jest narażonych na dyskryminację i pozostaje w tyle za populacjami większościowymi we wszystkich sferach społeczeństwa.
Adriatik Hasantari, dyrektor Roma Active Albania, dodał, że spodziewa się, iż „kraje objęte rozszerzeniem i sąsiedztwem pójdą za przykładem i przyjmą krajowe strategiczne ramy i ukierunkowane polityki romskie, nadając priorytet walce z antygipsyzmem i poprawiając sytuację romskich kobiet i dzieci, które są często najbardziej narażeni na dyskryminację i marginalizację społeczną ”.
Asystenci Edukacji Romskiej podsumowują rok edukacji zdalnej.
Rok temu 12 marca po raz pierwszy uczniowie i nauczyciele zostali w domach z powodu pandemii
- weszło wtedy w życie rozporządzenie zawieszające dzialalność szkół i przedszkoli na dwa tygodnie. Od 25 marca rozpoczęło się zdalne nauczanie, które z krótką jesienną przerwą trwa do dziś.
Wciąż dochodzą do nas informacje o trudnościach edukacyjnych z którymi boryka się młodzież romska.
Są sytuacje gdzie dzieciaki nie mają sprzętu elektronicznego, mają trudnosci edukacyjne. Rodziny romskie liczą na pomoc Asystentów Edukacji Romskiej, którzy są jedynym możliwym wsparciem i rzecznikiem między szkołą, urzędami,JST a społecznością romską.
AER starają organizować i doposarzać dzieci romskie w niezbędny sprzęt.
Organizacje romskie starają się pomagać w tak trudnym czasie min. Centralna Rada Romów w Polsce przekazała dwa laptopy do pracy zdalnej dla mlodzieży romskiej w Radomiu.
Wspólnie staramy się wypracować narzędzia ,które umożliwią AER więcej kompetencji w zdalnym nauczaniu w czasie pandemii.
Dziś Stacja telewizyjna Euronews, poinformowała o niezwykle ważnym pierwszym kroku w kierunku sprawiedliwości.
Wczoraj Izba Deputowanych w Czechach zatwierdziła projekt ustawy o rekompensatach dla kobiet romskich nielegalnie sterylizowanych.
Z przykrością zawiadamiamy że nie żyje
Dr Marcel Courthiade 😔
Nasz przyjaciel,Działacz romski, Członek International Romani Union, pracownik naukowy. Współpracował z wieloma instytucjami na rzecz społeczności romskiej min. Z ONZ, Radą Europy ,Parlamentem Europejskim.
Wiele lat zajmował się badaniami nad językiem romskim.
Składamy kondolencje całej rodzinie
Polecamy artykuł o najnowszych badaniach przeprowadzonych przez naukowców z UW potwierdziły istnienie zjawiska „COVID-stigma”, czyli wpływu pandemii na stygmatyzowanie imigrantów i mniejszości etnicznych. Wyniki mają posłużyć do opracowania rekomendacji, w jaki sposób minimalizować jego skutki - Informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.
Zmarł Gennaro Spinelli, jeden z ostatnich świadków Samudaripen.
Składamy wyrazy współczucia Santino Spinellemu z którym współpracujemy w International Romani Union -Światowej Organizacji Romskiej.
Lokhi phuv łenge😪
78 ROCZNICA PIERWSZEGO TRANSPORTU ROMÓW DO TZW. ZIGEUNERLAGER W KL AUSCHWITZ
Od początku 1943 roku Romów z całej Europy zwożono do specjalnie utworzonego na terenie KL Auschwitz II - Birkenau, oddzielnego obozu dla Romów- tzw. Familienzigeunerlager (rodzinny obóz cygański), który stał się najbardziej masowym ośrodkiem zagłady Romów. Pierwszy transport romskimi więźniami przybył do Birkenau 26 lutego 1943 roku. Wówczas obóz był jeszcze w budowie i ci, którzy tam przybyli znaleźli się w wyjątkowo trudnych warunkach.
Źródło Fundacja W Stronę Dialogu.
Dziś mija 165. rocznica zniesienia niewolnictwa Romów na terytoriach, które obecnie tworzą obecną Rumunię.
Do połowy XIX wieku Romowie mieli status niewolników. Za tę kartę historii nikt nie przeprosił społeczność romską w Rumunii😔
dr Margaret Matache z Uniwersytetu Harwarda uważa,że Rumunia musi ponownie ustanowić krajową komisję do zbadania dziedzictwa niewolnictwa, aby wymierzyć sprawiedliwość Romom, którzy przeżyli 165 lat bez uznania, pojednania i przeprosin ze strony państw
Dziś odszedł Marian Gil wieloletni prezes Stowarzyszenia Romów w Krakowie.
Swoją działalność rozpoczął w 1995 roku.
Był jednym z najstarszych krakowskich liderów działających na rzecz społeczności romskiej .
Wyrazy współczucia dla Rodziny, żegnamy w smutku.
Naszym obowiązkiem jest reagować. Społeczność romska należy do najbardziej zmarginalizowanych w Europie.
W dużej mierze w biedzie, często w przeludnionych osadach.
Pandemia spowodowała odcięcie Romów od społeczeństwa od normalnego życia.
Jak zachować w takich w warunkach reżim sanitarny?😔
Korespondent BBC Europe Jean Mackenzie został zaproszony do jednej z największych osad w Bułgarii.😔
Dziś odeszła wspaniała Romka
Bibi Noncia-Alfreda Markowska😔
Niech spoczywa w spokoju
Lokhi pchuv łenge🙏
W 2006, za bohaterstwo i niezwykłą odwagę, za szczególne zasługi w ratowaniu życia ludzkiego, prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia PolskiAlfredzie Markowskiej został poświęcony film dokumentalny Puri Daj w reżyserii Agnieszki Arnold
Bibi Noncia-Urodziła się w cygańskim taborze. W 1939 początek wojny zastał ją we Lwowie, tabor przemieścił się wówczas na tereny zajęte przez Niemców. W 1941 w okolicach Białej Podlaskiej Niemcy wymordowali jej rodzinę, w tym rodziców i rodzeństwo. Alfreda Markowska, której udało się przeżyć, osiedliła się w Rozwadowie, gdzie w 1942 wyszła za mąż. Wkrótce małżonkowie zostali osadzeni w getcie w Lublinie, następnie przewiezieni do Łodzi i Bełżca, skąd uciekli i powrócili do Rozwadowa. Alfreda Markowska została wówczas zatrudniona na kolei, uzyskując zaświadczenie o pracy chroniące ją przed łapankami. W tym okresie aktywnie zajęła się ratowaniem dzieci romskich i żydowskich z miejsc pogromów i transportów do obozów. Pozyskiwała dla nich kryjówki, wyrabiała im fałszywe dokumenty. Szacuje się, że dzięki niej uratowano około pięćdziesięcioro dzieci. Po wojnie wraz ze swoim taborem została osiedlona w Gorzowie Wielkopolskim
Centralna Rada Romów w Polsce ,
oraz przedstawiciele mniejszości uczestniczła w spotkaniu z przedstawicielami OBWE Dermana Šeta- Doradca ds. Zwalczania Nietolerancji i Dyskryminacji Muzułmanów i Doradca ds. Społeczeństwa Obywatelskiego Griffin Ferry z Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.
Spotkanie odbyło dzięki inicjatywie
Anny Makówki-Kwapisiewicz
Narodowego Instytutu Demokratycznego | NDI Przedstawicielstwo w Polsce.
Project Coordinator for Poland
National Democratic Institute | NDI
Celem spotkania było wypracowania strategii współpracy z OBWE .Przedstawienie sytuacji i problematyki mniejszości oraz współpracę przy realizowanych inicjatywach.
27 stycznia Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu (ang. International Day of Commemoration in Memory of the Victims of the Holocaust) – święto uchwalone 1 listopada 2005.
PAMIĘTAMY😔
Romano Radio dre Szwecja foro Malmo
Terne Roma Polskatyr rakiren pał COVID-19.
Romskie Radio w Szwecji -Malmo.
Romska młodzież opowiada o sytucji społeczności romskiej w czasie COVID-19.
Krystyna Gil , zostala odznaczona Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Niemiec.
Serdeczne Gratulacje
Sastypen bacht
Szczurowa , to tam znajdowała się osada półosiadłych Romów. Mieszkańcy tej osady w liczbie 93 osób wraz z najmłodszymi dziećmi zostały rozstrzelane na miejscowym cmentarzu. Osoba, która uratowała się jako 4 letnia dziewczynka to Krystyna Gil
Zaproszenie nav spotkanie online z Sani Rifati, prezesem Voice of Roma, który ponad 20 lat temu jako pierwszy zabrał głos na arenie międzynarodowej i nagłośnił sprawę wypędzania Romów z zamieszkiwanych przez nich ponad 600 lat ziem, w wyniku działań związanych z trwającą wówczas wojną w Kosowie. Po ponad 600 latach obecności 150 000 Romów musiało opuścić swoją ojczyznę i pozostawić dobytek swego życia.
Wydarzenie odbędzie się 16 stycznia o godzinie 18.00,
link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/436109834425184
Rumunia przewiduje surowe kary więzienia za dyskryminację Romów.
Portal universul.net podaje, że Prezydent Rumunii w poniedziałek podpisał ustawę, w której fizyczna przemoc , komunikacja werbalna będzie podleć surowym karom wobec licznej i wykluczonej społeczności romskiej.
Warto przypomnieć ze Członkowie International Romani Union
Normunds Rudevics, Stanislaw Stankiewicz, Karol Kwiatkowski, Ramirez Heredia, Veljko Kajtazi w trakcie Prezydencji Rumunii w UE w 2019 zaproponowali strategię zwalczania Romofobii i dyskryminacji wobec społ. Romskiej.
Romowie borykają się z problemami ekonomicznymi i społecznymi podczas COVID-19
27 GRUDNIA 2020 COVID-19
SEATTLE, Waszyngton - Romowie to mniejszość etniczna licząca około 12 milionów ludzi na całym świecie. Około 10 milionów z nich mieszka w Europie. Romowie stale doświadczali wykluczenia społecznego i ucisku w całej swojej historii. Obecnie, w przypadku pandemii COVID-19, nie jest inaczej. Pandemia COVID-19 wpłynęła na społeczności romskie na kilka sposobów
Będzie się działo w Sejmie 14 grudnia wieczorem (19:00):
- o śląskim i wilamowskim
- o przestrzeganiu przez Polskę zobowiązań w "Europejskiej Karcie języków regionalnych lub mniejszościowych".
Zapewne będziemy zabierać głos...
Jak informuje Kancelaria Sejmu i Komisja Mniejszości Narodowych i Etnicznych, relacja na żywo dostępna będzie na stronie sejmowej: www.sejm.gov.pl (wg wskazówki na ilustracji w komentarzu)
Dziś ostatni dzień szkolenia online dla Asystentów Edukacji Romskiej
Dziękujemy za współpracę wszystkim AER
Uniwersytetowi SWPS
Prof.Pawłowi Boskiemu
oraz Emic Lab🤗
Jeżeli interesujecie się edukacją mniejszościową w Polsce, to zapraszam was na podsumowanie prowadzonej przeze mnie od października 2019 roku kontroli pod nazwą "Watchdog na Kaszubach 2020".
Orędzie o stanie Unii: nowy plan działania – stop fali rasizmu.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen, wygłaszając orędzie o stanie Unii, powiedziała: [...] jak kruche są postępy w walce z rasizmem i nienawiścią – jak trudno je wywalczyć i jak łatwo je stracić. Nadeszła chwila, by dokonać zmian. Aby stworzyć prawdziwie antyrasistowską Unię, która nie tylko potępia, ale i działa. Komisja przedstawia zatem plan działania, by rozpocząć realizację tego celu.
W swoim orędziu o stanie Unii w 2020 r. przewodnicząca Ursula von der Leyen zapowiedziała nowy unijny plan działania przeciwko rasizmowi, w którym określono szereg środków na najbliższe pięć lat. Komisja zadba m.in. o to, by państwa członkowskie w pełni wdrożyły odpowiednie przepisy UE i w razie potrzeby jeszcze bardziej wzmocniły ramy prawne. Może to dotyczyć w szczególności tych obszarów, które nie zostały jeszcze objęte przepisami dotyczącymi niedyskryminacji, np. obszaru egzekwowania prawa. Komisja wzywa ponadto państwa członkowskie do maksymalnego wykorzystania wszystkich dostępnych im narzędzi, w szczególności finansowania w ramach kolejnego długoterminowego budżetu UE i Next Generation EU. Plan działania skupia podmioty na wszystkich szczeblach w celu skuteczniejszego zwalczania rasizmu w Europie, m.in. poprzez przyjęcie krajowych planów działania przeciwko rasizmowi.
Wiceprzewodnicząca do spraw wartości i przejrzystości Věra Jourová oświadczyła Osiągnęliśmy moment, w którym należy przyjrzeć się dokładnie faktom. Protesty to jasne przesłanie – zmiana musi nastąpić teraz. Nie będzie to łatwe, ale trzeba to zrobić. Będziemy nad tym jeszcze intensywniej pracować. Jeżeli będzie trzeba, nie zawahamy się wzmocnić obowiązujące przepisy. Również sama Komisja dostosuje swoją politykę rekrutacyjną w celu lepszego odzwierciedlenia europejskiego społeczeństwa.
Helena Dalli, komisarz do spraw równości, stwierdziła: W demokratycznych społeczeństwach nie ma miejsca dla dyskryminacji na tle rasowym ani jakiejkolwiek formy rasizmu. Wszyscy musimy dążyć do tego, by stworzyć społeczeństwo antyrasistowskie. W naszym planie działania przyznajemy, że rasizm przejawia się nie tylko w poglądach indywidualnych osób, ale ma również strukturalny wymiar. Aby to zmienić, musimy zająć się tą kwestią na wszystkich szczeblach sprawowania rządów. Dlatego zajmiemy się m.in. egzekwowaniem prawa, postawami społecznymi, stereotypami i problemami gospodarczymi; będziemy zachęcać państwa członkowskie do przyjęcia własnych planów działania przeciwko rasizmowi.
Konieczne dalsze działania: koordynacja, podnoszenie świadomości i egzekwowanie prawa krajowego i unijnego
W planie działania UE przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025 określono szereg działań mających na celu zwalczanie rasizmu za pomocą prawa UE, ale również innych środków – we współpracy z państwami członkowskimi, w tym z krajowymi organami ścigania, mediami i społeczeństwem obywatelskim; wykorzystanie narzędzi UE dostępnych dzisiaj i w przyszłości; oraz przyjrzenie się własnym zasobom ludzkim Komisji. W planie działania wezwano między innymi do:
lepszego egzekwowania prawa UE – UE dysponuje silnymi ramami prawnymi w celu zwalczania dyskryminacji, rasizmu, ksenofobii, jednak występuje wyraźna konieczność dokonania ponownej oceny tych ram, a także zidentyfikowania potencjalnych luk, które należy wyeliminować. W 2021 r. Komisja przedstawi sprawozdanie ze stosowania dyrektywy w sprawie równości rasowej, a do 2022 r. przygotuje wszelkie konieczne przepisy prawne. Komisja zapewni również pełną i prawidłową transpozycję i wdrożenie decyzji ramowej w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii, wszczynając w razie potrzeby postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego.
ściślejszej koordynacji – Komisja powoła koordynatora ds. przeciwdziałania rasizmowi i rozpocznie regularny dialog z zainteresowanymi stronami, spotykając się z nimi co najmniej dwa razy w roku. Koordynator będzie współpracować z osobami reprezentującymi mniejszości rasowe lub etniczne oraz współpracować z państwami członkowskimi, Parlamentem Europejskim, społeczeństwem obywatelskim, środowiskiem akademickim i Komisją w celu wzmocnienia reakcji politycznych w kontekście antyrasizmu.
sprawiedliwego traktowania przez policję i ochrony – zachęca się państwa członkowskie do tego, aby przy wsparciu agencji UE, takich jak Agencja Praw Podstawowych (FRA) i Agencja Unii Europejskiej ds. Szkolenia w Dziedzinie Ścigania (CEPOL) zwiększyły wysiłki prowadzące do zapobiegania dyskryminacyjnym postawom organów ścigania oraz aby podnosiły wiarygodność pracy organów ścigania w obszarze przestępstw z nienawiści.
wzmocnienia działań na szczeblu krajowym – zachęca się państwa członkowskie do przyjęcia do końca 2022 r. krajowych planów działania przeciwko rasizmowi i dyskryminacji rasowej. Komisja, współpracując z ekspertami krajowymi, ustali do końca 2021 r. główne zasady opracowywania skutecznych krajowych planów działania, a do końca 2023 r. złoży pierwsze sprawozdanie z postępów.
większej różnorodności pracowników UE – Komisja podejmie działania mające na celu znaczącą poprawę reprezentatywności personelu Komisji poprzez środki ukierunkowane na rekrutację i selekcję. Wzywa się inne instytucje i organy UE do podjęcia podobnych kroków.
Wśród innych środków wymienionych w planie działania znajduje się: zwiększanie świadomości i aktywne przeciwdziałanie stereotypom rasowym i etnicznym za pośrednictwem mediów, edukacji, kultury i sportu; lepsze gromadzenie danych grupowanych według pochodzenia etnicznego i rasowego. Komisja rozpocznie coroczne wyznaczanie europejskiej stolicy (europejskich stolic) włączenia i różnorodności, zaś wiosną 2021 r. zorganizuje szczyt przeciwko rasizmowi.
Kolejne działania
Wdrażanie działań przedstawionych w niniejszym dokumencie będzie monitorowane, sporządzane będą sprawozdania z postępów, a w razie potrzeby działania będą dostosowywane.
Komisja wzywa Parlament Europejski do regularnych dyskusji na temat planu działania i wspierania jego wdrażania oraz Radę – do przyjęcia konkluzji w sprawie działań państw członkowskich na rzecz zapobiegania rasizmowi i jego zwalczania.
Kontekst
Dyskryminacja ze względu na pochodzenie rasowe lub etniczne jest w UE zakazana. Taka dyskryminacja utrzymuje się jednak w naszym społeczeństwie, a ponad połowa Europejczyków uważa, że dyskryminacja jest w ich kraju szeroko rozpowszechniona. Według Agencji Praw Podstawowych Unii Europejskiej (FRA) 45 % osób pochodzenia północnoafrykańskiego, 41 % Romów i 39 % osób pochodzących z Afryki Subsaharyjskiej doświadczyło takiej dyskryminacji. 11 % Żydów odczuło dyskryminację na tle swojego ich pochodzenia.
UE wprowadziła ramy prawne, w tym dyrektywę w sprawie równości rasowej oraz decyzję ramową w sprawie zwalczania rasizmu i ksenofobii. Niedawne wydarzenia uwypukliły napięcia rasowe i stały się powodem do obaw, że ochrona prawna przed dyskryminacją na tle rasowym, religijnym lub etnicznym nie jest wdrażana w skuteczny sposób. Wiąże się to również z obawami dotyczącymi stosunków między organami ścigania a mniejszościami.
W następstwie przemówienia wygłoszonego przez przewodniczącą Ursulę von der Leyen, w którym wezwała ona do nasilenia działań, 24 czerwca kolegium zorganizowało debatę pod hasłem “Przeciwko rasizmowi oraz na rzecz większej różnorodności i sprawiedliwości w Unii Europejskiej”. Przewodnicząca podkreśliła wówczas, że jest to początek debaty i konkretnych działań, do których należeć będzie między innymi sporządzenie planu działań.
Więcej informacji:
Unia równości: Unijny plan działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025
Zestawienie informacji dotyczących unijnego planu działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025
Strona internetowa: Unijny plan działania przeciwko rasizmowi na lata 2020–2025
Orędzie o stanie Unii
Komunikat prasowy dotyczący głównych inicjatyw przedstawionych w orędziu o stanie Unii w 2020 r.
Strona internetowa poświęcona orędziu o stanie Unii w 2020 r.
9 listopada to Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem. Ten dzień upamiętnia pogrom Żydów podczas Nocy Kryształowej - tak nazwanej od odłamków szkła rozrzuconych po ulicach i chodnikach niemieckich i austriackich miast.
W nocy z 9 na 10 listopada 1938 r. doszło do zainicjowanego przez władze nazistowskie pogromu ludności żydowskiej. Palono synagogi, demolowano sklepy, dewastowano cmentarze.
Zamordowano 91 Żydów, a około 20 – 30 tys. osób osadzono w obozach koncentracyjnych.
Z zadowoleniem przyjmujemy plany Komisji Europejskiej @Europejskiej dotyczące promowania pozytywnych narracji i wzorców do naśladowania Romów, zwalczania negatywnych stereotypów, podnoszenia świadomości na temat historii i kultury Romów oraz promowania prawdy i pojednania.
Mamy nadzieję, że UE i rządy krajowe będą wspierać działania i ułatwiać Romom promowanie ich tożsamości etnicznej i samostanowienia.
Dzisiaj dzieci pracowały nad animacją bajki Jerzgo Ficowskiego - O końcu świata
Efekty już wkrótce.
Brawa dla młodych twórców.
Podziękowania dla SP 23 w Radomiu.:))))
W związku z 2 Sierpnia Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu Romów pragniemy uczcić pamięć 500 tys. romskich ofiar Holokaustu.
Z głębokim smutkiem obchodzimy 76. rocznicę zamordowania ostatnich Romów, którzy zostali tak niesprawiedliwie i brutalnie uwięzieni w familijnym obozie romskim w Auschwitz – ludzi, którzy zostali zabici tylko dlatego, że mieli takie, a nie inne pochodzenie. W naszych nowoczesnych europejskich społeczeństwach i dyskursie politycznym nie ma miejsca na odczłowieczanie Romów ani żadnych innych grup mniejszościowych. Akty okrucieństwa z przeszłości przypominają nam, że równość i niedyskryminacja są wartościami, których nie można uznać za dane raz na zawsze: utrzymanie ich wymaga naszej stałej uwagi i gotowości do przeciwstawiania się tym, którzy te wartości atakują. Od tamtych wydarzeń minęło 76 lat, ale my nigdy o nich nie zapomnimy. Pamięć o okrucieństwach w przeszłości musi motywować nas wszystkich do obrony wartości, w które wierzymy.
Do traktowania wszystkich naszych obywateli jako indywidualne osoby. Do zastanowienia się, jak byśmy się czuli, będąc na ich miejscu. To jest lekcja dana nam przez naszych rodziców i dziadków, którzy doświadczyli najbardziej mrocznych czasów. Wspólnie powinniśmy zwalczać wszelkie formy rasizmu i dyskryminacji ze względu na pochodzenie etniczne zarówno w Europie, jak i na świecie. Pamiętajmy o holokaucie Romów o 2 sierpnia jako Dniem Pamięci o Holokauście Romów w całej UE.
RROM PO DROM WRÓCIŁO
PIERWSZE PISMO ROMSKIE WYDAWANE W POLSCE ZNÓW WYDAWANE JAKO KWARTALNIK.
JUŻ NIE DŁUGO DO CZYTANIA ONLINE.
POZDRAWIAM WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH
Red.naczelny Karolina Kwiatkowska oraz zespół redakcyjny.
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i Informacji sprzeciwia się wszelkim wypowiedziom rasistowskim oraz mowie nienawiści, ktora ostatnio miała miejsce w naszym kraju.
Propagowanie i zezwolenie na takie zachowanie nie powinno mieć miejsca w Państwie Demokratycznym.
Mowa nienawiści w stosunku do ODMIENNOŚCI jest zagrażaniem które może mieć tragiczny skutek.
Apelujemy o wzajemny szacunek , bo wszyscy jesteśmy LUDŹMI.
16 maja 1944 r. W obozie koncentracyjnym Auschwitz Birkenau około 600 więźniów romskich nie pojawiło się na zwykłym porannym apelu, krzycząc do strażników SS: „Nie wychodzimy! Wchodzisz tutaj! Jeśli czegoś chcesz, musisz wejść do środka ». Romowie, kobiety i dzieci bronili się przed eksterminacją. W rezultacie tego dnia żaden z Romów nie zginął w komorach gazowych. Ten odważny bunt przeciwko cierpieniom Romów w okresie nazistowskiego reżimu jest często określany jako Romski Dzień Oporu.
75 lat minęło od końca Drugiej Wojny Światowej.
Przed nami wielka walka, ponieważ faszyzm nie skończył się porażką. Faszyzm i rosnący neonazizm w Europie kwitnie! Myślę, że obowiązkiem każdego porządnego człowieka jest walczyć z nim nawet dzisiaj!
Ederlezi” jest popularnym tradycyjna piosenka ludowa z romskiej mniejszości w Bałkanach .
Nasza Maria Natanson-Wokal🤗
Ta piosenka ma swoją nazwę od Ederlezi który jest święto wiosny , świętuje powrót wiosny, obchodzone przez romskich szczególnie ludzi na Bałkanach iw innych miejscach na całym świecie. Ederlezi to nazwa Romani dla bułgarskiego , macedońskiego i serbskiego święta Saint George . Jest obchodzony w dniu 6 maja [ OS 23 kwietnia] (występujące około 40 dni po równonocy wiosennej ). Poszczególne bałkańskie pisowni (Herdeljez, Erdelezi) są warianty tureckiej Hıdırellez , wakacje sygnalizując początek wiosny, występujące w tym samym dniu.
Bardzo satysfakcjonująca odpowiedź, od pana Olivéra Várhelyiego, komisarza ds. Sąsiedztwa i rozszerzenia, zapewniającego i informującego o środkach Komisji Europejskiej na rzecz wspierania społeczności romskiej w czasie epidemii i poza nią. ;))
Taką odpowiedz dostała działaczka romska
Ruszył Ogólnopolski konkurs stypendialny dla uzdolnionych uczniów romskich 2020 r.
Stowarzyszenie Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce ogłasza, w ramach zadania powierzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, „Ogólnopolski konkurs stypendialny dla uzdolnionych uczniów romskich”, w ramach którego zostaną ufundowane stypendia i nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji obejmujące rok szkolny 2019/2020. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie utalentowanych uczniów pochodzenia romskiego.
REGULAMIN
Ogólnopolskiego konkursu stypendialnego dla uzdolnionych uczniów romskich 2020r.
Stowarzyszenie Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce ogłasza, w ramach zadania powierzonego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, „Ogólnopolski konkurs stypendialny dla uzdolnionych uczniów romskich”, w ramach którego zostaną ufundowane stypendia i nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji obejmujące rok szkolny 2019/2020:
dla uczniów romskich szczególnie uzdolnionych, którzy legitymują się szczególnymi osiągnięciami w swojej dziedzinie – zaplanowano stypendia ,
dla finalistów konkursu stypendialnego dla uzdolnionych uczniów romskich – zaplanowano nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
Warunki ubiegania się o stypendia oraz nagrody
Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji
O stypendia oraz nagrody Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji ubiegać się mogą dzieci i młodzież pochodzenia romskiego, którzy:
są obywatelami polskimi, zameldowanymi w Polsce
są uczniami szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych
do dnia 1 kwietnia 2020 r. osiągnęli wiek 10 lat lub nie ukończyli 18 roku życia
realizują swoje zainteresowania przynajmniej w jednej z wymienionych dziedzin:
nauki ścisłe
nauki humanistyczne
sztuki plastyczne
muzyka instrumentalna
śpiew (różne formy muzyki)
taniec (różne formy tańca)
sport
Procedura konkursu:
Stowarzyszenie Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce przekaże informację o konkursie stypendialnym, do Pełnomocników wojewodów ds. mniejszości narodowych i etnicznych, organizacji romskich, ubiegłorocznych uczestników konkursu oraz szkół na terenie kraju.
W zależności od możliwości, kartę zgłoszeniową wypełnią dyrektorzy szkół lub rodzice, opiekunowie prawnymi uczniów, trenerzy, instruktorzy.
Do dnia 15 września 2020r. (liczy się data stempla pocztowego) karta zgłoszeniowa wraz z załącznikami dokumentującymi osiągnięcia ucznia powinna zostać przesłana na adres organizatora:
Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
ul. Kopernika 7,
95-200 Pabianice
z dopiskiem „konkurs stypendialny”
Informacja: Krystyna Markowska tel. kom 602 857 658 lub Róża Kowalska 887 875 161
e-mail : stowrompab@poczta.onet.pl
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa wraz z załącznikami dostępne są również na mediach społecznościowych: Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce na Facebooku i @roma_center na Twitterze oraz od maja 2020r. na naszej stronie internetowej: romacenter.vizz.pl
W zależności od wybranej dziedziny do karty zgłoszeniowej powinny być dołączone:
nauki ścisłe, nauki humanistyczne - pisemna opinia nauczycieli , może być w formie e-maila (należy dołączyć kserokopie dyplomów, potwierdzenia udziału i osiągnięć w olimpiadach przedmiotowych, opowiadanie, kilka wierszy, itp.);
taniec - nagranie na DVD w formacie MPEG-4 lub wmv, do 5 minut w wykonaniu kandydata;
sztuki plastyczne - do 2 oryginalnych prac przygotowanych przez kandydata;
śpiew, muzyka instrumentalna – nagranie na płycie DVD w formacie MPEG-4 lub wmv, dwóch utworów w wykonaniu kandydata, wykonanie na „żywo” (w przypadku śpiewu, akompaniament z jednym instrumentem);
sport - pisemna opinia instruktorów, trenerów może być w formie e-maila, (należy dołączyć kserokopie dyplomów, potwierdzenia udziału i osiągnięć w zawodach sportowych itp. Nie zwracamy oryginałów.
Ważne !!!
uczniowie biorący udział w konkursie po raz kolejny, proszeni są o dołączenie informacji dotyczących osiągnięć w roku szkolnym 2019/2020
materiały zgłoszeniowe: uszkodzone, nieczytelne, uniemożliwiające ocenę kandydatów zostaną odrzucone przez komisję
stowarzyszenie nie zwraca materiałów zgłoszeniowych oraz prac konkursowych
złożenie karty zgłoszeniowej jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu konkursu stypendialnego
Do dnia 25 września 2020 r. członkowie komisji dokonają wyboru nie więcej 25 finalistów do dalszych przesłuchań (zawiadomienia otrzymają tylko finaliści, pozostali uczestnicy nie będą informowani o niezakwalifikowaniu się do finału). Pełna lista finalistów zostanie również opublikowana na stronie internetowej MSWiA i romacenter.vizz.pl oraz na naszych mediach społecznościowych: Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce na Facebooku i @roma_center na Twitterze.
Wszyscy zainteresowani wynikami mogą kontaktować się : tel. kom. Krystyna Markowska 602 857 658 lub Róża Kowalska 887 875 161
Do dnia 30 września 2020 r. organizator powiadomi wszystkich finalistów oraz dyrektorów szkół, o szczegółach przebiegu i terminie finału konkursu.
W dniach 15 października 2020 r. ( przyjazd ) – 18 października 2020 r. ( wyjazd) w Łodzi odbędzie się kilkudniowe spotkanie wszystkich finalistów, podczas którego odbędą się: warsztaty artystyczne, próby akustyczne, przesłuchania konkursowe i koncert finałowo-galowy, podczas którego wyłonieni zostaną laureaci. Po koncercie organizator poinformuje rodziców i opiekunów laureatów o zasadach przekazania nagród.
Ważne!!!
Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany terminów i przebiegu finału konkursu z uwagi na okoliczności związane z możliwością wystąpienia COVID-19, mogące mieć wpływ na bezpieczeństwo uczestników i należyte wykonanie zadania. Po stwierdzeniu, że ww. okoliczności związane z COVID-19 zaistniały, organizator dokona odpowiednich zmian o czym poinformuje wszystkich finalistów.
Koszty transportu: równowartość biletu PKP II kl., PKS do Łodzi, wycieczek, zakwaterowania i wyżywienia każdego finalisty wraz z jednym opiekunem sfinansuje organizator.
Hołd świętym męczennikom ludobójstwa Ormian, którzy oddali życie z miłości do wiary i ojczyzny” złożył w przesłaniu „do umiłowanego narodu armeńskiego w ojczyźnie i diasporze” najwyższy patriarcha i katolikos wszystkich Ormian Karekin II. Wystosował je z okazji przypadającej dziś 105. rocznicy rozpoczęcia przez Turków tego pierwszego ludobójstwa XX wieku.
Patriarcha napisał, że naród ormiański stał się wówczas „świadkiem masakry półtora miliona” swych synów, „zniszczenia wartości narodowych i duchowych”, swych „sanktuariów, klasztorów i kościołów”, wiosek i miast. Wielu Ormian „straciło swą historyczną ojczyznę” i musiało uciekać zagranicę.
KAREKIN II NERSISJAN, FOT. WIKIPEDIA
Masakry rozpoczęły się w nocy z 23 na 24 kwietnia 1915 r. wraz z aresztowaniem osób należących do ormiańskiej elity: dziennikarzy, pisarzy, parlamentarzystów itd. Projekt eliminacji narodu rozszerzył się następnie na całą populację, łącznie z kobietami i dziećmi. Nasi męczennicy strasznie cierpieli”, przypomniał katolikos, ale „trwali mocno w swej wierze”, pozostali „nieugięci w duchu”, odważni w obliczu śmierci, zasługując na „koronę świętych”.
W tym roku w związku z pandemią nie odbędą się uroczystości rocznicowe pod pomnikiem pomordowanych Cicernakaberd w Erywaniu, ani wspólne modlitwy w kościołach. Dlatego Karekin II zachęcił do upamiętnienia ofiar ludobójstwa w domach i w „duchowej solidarności”. – Módlmy się, aby dziś nasza ojczyzna mogła żyć bezpiecznie, wolna i niepodległa – napisał patriarcha. Intencją modlitwy ma być także powszechne uznanie ludobójstwa, nadal negowanego przez władze Turcji. Dotychczas zrobiło to zaledwie 30 państw. W 2001 r. Jan Paweł II podpisał z Karekinem II deklarację, w której mowa była o ludobójstwie Ormian. W 2015 r. zacytował ten tekst papież Franciszek podczas Mszy w bazylice św. Piotra w setną rocznicę początku masakr.
ZDJĘCIE POCHODZI Z RAPORTU JURGENA STROOPA "ŻYDOWSKA DZIELNICA MIESZKANIOWA W WARSZAWIE JUŻ NIE ISTNIEJE!", FOT. INSTYTUT PAMIĘCI NARODOWEJ
W otoczonym murem getcie warszawskim Niemcy stłoczyli ponad 400 tys. Żydów ze stolicy i okolicznych miasteczek, a także przesiedleńców z ziem wcielonych do Rzeszy. Dziesiątki tysięcy zmarły z głodu i chorób. 22 lipca 1942 r. rozpoczęła się tzw. Wielka Akcja wysiedleńcza.
Dzisiejszy dzień byl dla nas niezwykły...
W Wielką Sobotą
Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i informacji dla Romów Karol Kwiatkowski SL-Security LIVE Rafał Kruk Szif s.c - Studio Zastosowań Informatyki Finansów Maciej Sikorski, wspólnie zakupiliśmy płyny do dezynfekcji, maseczki, rękawiczki to co najbrdziej jest potrzebne w Szpitalu .
Wszystko zostało dzisiaj zawiezione do radomskiego szpitala.
W tak trudnym czasie jakim jest pandemia nasza organizacja poraz kolejny przyłącza się do takich akcji.
Szczególne Podziękowania
Robertowi Saracenowi i Rafałowi Kruk za dzisiejszy dzień.
8 kwietnia 1971 r. w Orpington, niedaleko Londynu po raz pierwszy spotkała się starszyzna Romów z wielu krajów, aby zaznaczyć swoją obecność w Europie i upomnieć się o społeczne i polityczne prawa. W 1971 r. z inicjatywy kilku organizacji zachodnioeuropejskich zorganizowano I Światowy Kongres Romów. Uczestniczyło w nim 50-ciu przedstawicieli z 14 krajów, w tym wielu nie – Romów. Zebrano się, by swym działaniem zamanifestować obecność tej grupy etnicznej w społecznościach całego świata, by zabiegać o ich polityczne, społeczne i kulturowe prawa. Ważne było również to, aby organizacje międzynarodowe i władze poszczególnych krajów traktowały swoich romskich mieszkańców na równi z własnymi obywatelami.
Na wyjątkowość tego zdarzenia sprzed 42 lat złożyło się wiele okoliczności. Po raz pierwszy Romowie zamanifestowali tam swoje istnienie na arenie międzynarodowej jako jeden naród romski. To zjednoczenie zainspirowało tworzącą się grupę romskich działaczy do działań na rzecz obrony praw obywatelskich społeczności romskiej. Utworzono I Światową Radę Romów – Romani Union. Zaprezentowano tam po raz pierwszy hymn „Gelem, gelem...”, którego opracowaniem zajmował się Jarko Jovanowić. Przyjęto także barwy romskiej flagi. Od tamtej pory romska flaga składa się z poziomych pasów: niebieskiego, symbolizującego niebo i zielonego, oznaczającego ziemię – po środku umieszczone jest stylizowane czerwone koło od wozu, które kojarzyć ma się nie tylko z wędrówką Romów, ale także z kołem występującym na godle i fladze Indii (czakra), symbolizując wieczny ruch i słońce.
Począwszy od tamtego historycznego wydarzenia 8 kwietnia co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Romów.
Szkoła Podstawowa
Plan lekcji
Zajęcia dodatkowe
Konkursy
Samorząd Uczniowski
Osiągnięcia
Rok szkoły w ruchu
Kącik Młodego Literata
Oddział Przedszkolny
Kącik UNICEF
Bezpieczeństwo
Wycieczki
Szkolny Klub Caritas
Aktywna Tablica
Sport
Fundacja Schumana
Teatr szkolny
Wolontariat
Projekty edukacyjne
Klasa humanistyczno-filmowa
Klasa sportowa
„Ciekawostki kulturowe mniejszości romskiej w Polsce”.
Drukuj
1 / 11
"Gdzie jest moja spódnica ze wszystkich kwiatów świata"
(kaj sy miri podźi)
Papusza (Bronisława Wajs)
Uczniowie klasy II D gimnazjum: Nikodem Czubak, Bartosz Owczarek, Kamil Sambor i Kacper Więcaszek, zainteresowani tematyką mniejszości etnicznych i narodowych, postanowili zrealizować szkolny projekt edukacyjny pt. „Ciekawostki kulturowe mniejszości romskiej w Polsce”.
Efektem ich kilkumiesięcznej pracy nad projektem jest płyta DVD, na której uczniowie zarejestrowali przygotowaną przez siebie prezentację multimedialną z quizem, wywiad z Panią Karoliną Kwiatkowską – asystentką edukacji romskiej w Radomiu oraz lekcję dla uczniów klas zero, podczas której gimnazjaliści czytali dzieciom romską bajkę i przeprowadzili zajęcia plastyczne, polegające na kolorowaniu przez zerówkowiczów scenek z dawnego życiu Romów.
Nikodem, Bartosz, Kamil i Kacper rezultat swojej pracy zaprezentowali społeczności szkolnej podczas pokazów projektów edukacyjnych w dniu 26. kwietnia 2018r.
Celem projektu było nie tylko poznanie innego narodu i jego kultury, ale również wyzbycie się uprzedzeń, przełamanie stereotypów, nauczenie się współpracy, odpowiedzialności, wykorzystania swojej wiedzy w sytuacjach nietypowych (przeprowadzenie wywiadu, lekcji), a przede wszystkim kształtowanie postaw tolerancji i szacunku dla inności i różnorodności.
Realizatorzy projektu dziękują p. Karolinie Kwiatkowskiej, uczniom klas zero i ich wychowawczyniom – p. Barbarze Siudzie i p. Marlenie Pietrzyk za udział w projekcie. Dziękują również swoim koleżankom z klasy: Nikoli Berlińskiej, Kindze Gutkowskiej i Oliwii Zielińskiej oraz Patrykowi Pucule z kl. III D za uatrakcyjnienie prezentacji projektu.